آدرس: اتوبان قم-تهران، شهرک صنعتی شمس آباد، بلوار نگارستان، خیابان فروردین جنوبی، پلاک 23

ایمیل: samaluminiumiranian@gmail.com 

تلفن : ۰۲۱۵۶۲۳۵۶۸۶

  • 0
bg_image
ارسال شده توسط

روح الله محمدی

درباره نویسنده

کارشناسان تولید محتوا سام آلومینیوم

authourimage

کارشناسان تولید محتوا سام آلومینیوم سام آلومینیوم مفتخر است که در حوزه صنعت اطلاعات تخصیی و جذاب را در اختیار علاقمندان قرار دهد. در صورتی که در حوزه ای نیاز بیشتر به اطلاعات کاربردی دارید با ما در تماس باشید.

همه مطالب من

برچسب ها

ابعاد لاین نوری

میزان و کیفیت نور در منزل از شاخص‌های مهم در آرامش زندگی است. جالب است بدانید در مهندسی روشنایی یک منحنی در محاسبات میزان آرامش حاصل شده از نور وجود دارد که به آن منحنی آرامش کرایهوف می‌گویند؛ که در مقاله به جزئیات آن بیشتر اشاره می‌کنیم. زیباترین و به صرفه‌ترین نورپردازی در دکوراسیون منزل و محل کار در این روزها لاین نوری است. برای نصب چراغ خطی، دانستن ابعاد لاین نوری موضوع بسیار مهمی است؛ که در این مقاله سام آلومینیوم به صورت دقیق و جامع آن را شرح می‌دهیم.

انواع ابعاد لاین نوری را بشناسید

یک اصل کلی همین ابتدا ارائه می‌کنیم تا بتوانید با آن ابعاد لاین نوری را بهتر محاسبه و در منزل خود استفاده کنید. ابعاد لاین نوری معمولا بر اساس ال ای دی استفاده شده داخل آن طراحی و تولید می‌شود. عرض LED که در بازار موجود معمولاً حدود 1.5 سانتی‌متر است. لذا با توجه به عرض LED پروفیل چراغ خطی طراحی می‌شود.

با توجه به توضیحات داده شده، با توجه به تعداد ردیف استفاده شده در چراغ خطی، ابعاد لاین نوری نیز تعیین می‌شود. به این ترتیب از نظر عرض پروفیل و LED استفاده شده، ما پنج گروه لاین نوری خواهیم داشت که به این ترتیب است: چراغ خطی تک لاین، چراغ خطی دولاین، چراغ خطی سه لاین، چراغ خطی چهار لاین، چراغ خطی پنج لاین.

در ادامه جزئیات دقیق آن را بخوانید.

ابعاد چراغ خطی تک لاین

همان طور که اشاره شد، ابعاد چراغ خطی تک لاین 1.5 سانتی‌متر است. «ابعاد لاین نوری» به نحوی طراحی شده است که یک ردیف LED داخل آن نصب شود.

کدهایی که در این دسته از چراغ خطی استفاده می‌شود با کد 1 آغاز می‌شود. لذا کدهای SL 11، SL 12، تا SL 19 همچنین کدهایی مانند SL 141 یا SL 184 نیز از همین خانواده محسوب می‌شوند.

توضیح مهم دیگری که در این خصوص باید ارائه کنیم این است که هر یک از کدها برای استفاده خاصی طراحی و تولید شده است که در نامگذاری آن مشخص می‌شود. به عنوان مثال، تک لاین نبشی یا تک لاین قرنیزی برای استفاده در نبش ها و به عنوان قرنیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ابعاد چراغ خطی تک لاین

ابعاد چراغ خطی دو لاین

ابعاد لاین نوری در این خانواده به حدود 3 سانتی‌متر می‌رسد. در این چراغ خطی دو ردیف LED قرار داده می‌شود. کدهای این خانواده نیز با عدد 2 آغاز می‌شود. البته مانند چراغ خطی تک لاین نامگذاری آن کاربرد آن را مشخص می‌کند.

لازم به ذکر است که دیفیوزر استفاده شده در این نوع چراغ خطی به حدود 28 میلیمتر می‌رسد و می توان از مدل‌های دیفیوزر کلیکی یا دیفیوزهای معمولی با توجه به نوع پروفیل بهره برد. برای کسب اطلاعات دقیق و مفید در خصوص دیفیوزر می‌توانید مقالات قبلی سام آلومینیوم را مطالعه کنید.

 

خرید پروفیل چراغ خطی تک‌لاین تا 5 لاین از سام آلومینیوم

ابعاد چراغ خطی دو لاین

ابعاد چراغ خطی سه لاین

یکی از پرکاربردترین چراغ خطی همین خانواده چراغ خطی سه لاین است که هم قابلیت استفاده در نمای ساختمان را دارد و هم در دکوراسیون داخلی منزل و دکوراسیون های اداری و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. ابعاد لاین نوری در این خانواده نیز به 4.5 سانتی‌متر می‌رسد.

کدهای این خانواده نیز با عدد 3 آغاز می‌شود. کدهای SL 31 و SL 32 از پروفیل های پرکاربرد توکار به شمار می‌رود. البته درباره نحوه استفاده برای توکار و روکار نیز در ادامه مطالب مفیدی را خدمتتان ارائه خواهیم داد.

ابعاد چراغ خطی سه لاین

ابعاد چراغ خطی چهار لاین

چراغ خطی چهار لاین دارای ضریب بازدهی عالی است. شار نوری که در این نوع گروه از لاین نوری به وجود می‌آید باعث ایجاد لوکس نوری مطلوب در فضای بسته و همچنین فضای باز مثل نمای ساختمان می‌شود. ابعاد چراغ خطی در این خانواده به 6 سانتی‌متر می‌رسد.

این نوع پروفیل هم شامل پروفیل روکار و توکار است که توضیحات آن در ادامه خواهد آمد. کدهای SL 41 و SL 43 از کدهای پرکاربرد لاین نوری محسوب می‌شوند.

ابعاد چراغ خطی چهار لاین

ابعاد چراغ خطی پنج لاین

بزرگ خاندان چراغ خطی‌ها، چراغ خطی پنج لاین است. ابعاد لاین نوری در این خانواده بین 8 تا 10 سانتی‌متر متغیر است. باید توجه داشته باشیم که اگر عرض پروفیل نیز 10 سانتیمتر باشد از 6 ردیف LED استفاده نکنیم. زیرا وات مصرفی باید طوری باشد که ضریب حرارتی آلومینیوم بتواند نسبت به خنک کردن آن عملکرد مطلوبی را ارائه دهد.

ابعاد چراغ خطی پنج لاین

ابعاد لاین نوری توکار

پروفیل لاین نوری که به صورت توکار مورد استفاده قرار می‌گیرد همان ابعاد اشاره شده است. تفاوت پروفیل چراغ خطی توکار در این است که طراحی ساختمان این نوع لاین نوری از لبه یا ریل در پایین آن استفاده می‌شود.

زیرا لاین نوری توکار معمولا در کناف استفاده می شود. لبه استفاده شده بر روی کناف قرار گرفته و هماهنگی زیبایی را بین چراغ خطی و سطح استفاده شده ایجاد می‌کند.

ابعاد لاین نوری روکار

پروفیل روکار معمولا بدون لبه استفاده می‌شود. کدهای SL 23، SL 33 و یا SL 43 که عدد دوم آن 3 است لاین نوری روکار است. لاین نوری روکار که دیگر در کناف مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و به صورت بسیار آسان روی دیوار یا سقف نصب می‌شود. پایه پروفیل ابتدا به دیوار نصب شده و پایه به صورت چنگک پروفیل روکار را محکم می‌گیرد.

ابعاد چراغ خطی آویز

چراغ خطی آویز یکی از زیباترین چراغ خطی ها محسوب می‌شود. این نوع لاین نوری معمولا از دو تکه تشکیل شده است. از جهت عرض پروفیل مانند 5 خانواده ای که اشاره شد استفاده می‌شود. ولی به عنوان مثال آویز تک لاین چندان مورد اقبال تا کنون واقع نشده است لذا در طراحی و تولید مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. از کدهای آویز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دو لاین: SL 24, SL241, SL 242

سه لاین: SL 34, SL 341, SL 342

چهار لاین: SL 44, SL 441, SL 442

پنج لاین: SL 54, SL 541

ضریب نمود رنگ (CRI)

بهترین نوری که در طبیعت یافت می‌شود نور خورشید است. ضریب نمود رنگ نور خورشید 100 در نظر گرفته می‌شود. بهترین نور، نوری است که اجسام به رنگ طبیعی خود دیده می‌شوند.

نورپردازی داخلی یا نورپردازی موضعی باید به نحوی باشد که بهترین ضریب نمود رنگ را دارا باشد. برای تجربه بهترین نورپردازی باید ضریب نمود رنگ بین 60 تا 100 باشد. ضریب نمود رنگ همان CRI است. بهترین رتبه مطلوبیت در ضریب رنگ 90 تا 100 است.

ضریب نمود رنگ یا CRI اختصار کلمات Color Rendering Index است. البته این شاخص نیز نقص‌هایی دارد که متخصصین آن در حال بررسی هستند و استانداردی را با عنوان TM30  ارائه داده‌اند که بتواند نقص های ضریب نمود رنگ را بپوشاند. این مبحث فقط برای تکمیل شدن بحث ارائه شد و جزئیات آن را در آینده توضیح خواهیم داد.

نقش ضریب نمود رنگ در ابعاد لاین نوری

نتیجه‌گیری

«ابعاد لاین نوری» از مهمترین پارامترهای چراغ خطی در طراحی روشنایی و نورپردازی به شمار می‌رود. برای این که بتوانید بهترین ابعاد را نسبت به میزان نور مورد نیاز داشته باشید باید محاسباتی داشته باشید که چه میزان نور با توجه به LED مورد نیاز است. ابعاد دقیق و درست لاین نوری یکی از پارامترهای مهم در ارتقاء ضریب نمود رنگ است.

شرکت سام آلومینیوم، یکی از تولیدکنندگان پروفیل های عمومی و اختصاصی آلومینومی از جمله انواع پروفیل چراغ خطی است. ارائه مشاوره و خدمات عالی در زمینه نصب و مونتاژ چراغ خطی در طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان های اداری، تجاری، مسکونی نیز از جمله خدمات این شرکت است. شما می توانید با انتخاب مناسب پروفیل چراغ خطی نمای زیبایی را به دکوراسیون داخلی محل کار یا سکونت خود بدهید.

برچسب‌ها

اشتراک‌ گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست‌های مرتبط