bg_image
ارسال شده توسط

روح الله محمدی

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

دیفیوزر لاین نوری (linear lighting Diffuser) یکی از قطعات مهم لاین نوری است که به منظور توزیع نور یکنواخت در طول چراغ خطی استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها معمولاً در روش‌های نورپردازی، نورپردازی معماری و سیستم‌های روشنایی صنعتی به کار می‌روند. دیفیوزر چراغ خطی همان طلقی است که بر روی پروفیل چراغ خطی قرار می‌گیرد و باعث یکنواخت‌شدن و رویایی‌شدن نور می‌شود.

در این مقاله قصد داریم دیفیوزرها را از چند نظر تشریح کنیم که بعد از آن شما بتوانید بهترین دیفیوزر را بشناسید. این مقاله کمک شایانی در خرید دیفیوزر چراغ خطی به شما خواهد کرد. دکوراسیون داخلی در منزل و محل کار با نور آن بهتر و زیباتر به نظر می‌رسد. اگر می‌خواهید در مورد دیفیوزرها اطلاعاتی به دست آورید، الان زمان آن است که برای یک خرید مناسب خودتان را آماده کنید.

انواع دیفیوزر چراغ خطی

اطلاعات جامع در خصوص دیفیوزر چراغ خطی

ابتدا دیفیوزرها را از جهت مواد تشکیل‌دهنده مورد‌بررسی قرار می‌دهیم سپس انواع دیفیوزرها را توضیح می‌دهیم. ارزان‌ترین دیفیوزر را از جهت قیمت در قسمت بعد معرفی می‌کنیم. لذا در این قسمت ما این مورد را بررسی می‌کنیم که کدام دیفیوزرها در اثر استفاده زرد نمی‌شوند؟

خرید پروفیل لاین نوری در انواع مختلف از فروشگاه سام آلومینیوم

انواع دیفیوزر لاین نوری براساس مواد ساخت

 1. دیفیوزر پلکسی‌گلاس (Acrylic Diffuser): دیفیوزرهای پلکسی‌گلاس از جنس پلی‌متیل‌متاکریلات (PMMA) یا به اختصار پلکسی‌گلاس تشکیل شده‌اند. این مواد شفافیت بالا و مقاومت مناسبی در برابر ضربه دارند. دیفیوزرهای پلکسی‌گلاس به‌خوبی قابل‌انعطاف هستند و به‌عنوان یک دیفیوزر یا کاور برای منابع نوری مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 2. دیفیوزر پلی‌کربنات (Polycarbonate Diffuser): دیفیوزرهای پلی‌کربنات از جنس پلی‌کربنات تشکیل شده‌اند. این مواد از جمله مواد مقاوم در برابر ضربه و دارای شفافیت بالا هستند. دیفیوزرهای پلی‌کربنات معمولاً در محیط‌های صنعتی و کاربردهایی که نیاز به مقاومت بیشتری دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 3. دیفیوزر پلی‌استایرن (Polystyrene Diffuser): دیفیوزرهای پلی‌استایرن از جنس پلی‌استایرن ساخته می‌شوند. این مواد به‌دلیل وزن سبک و هزینه نسبتاً کمتر محبوبیت زیادی در کاربردهای خاص دارند.
 4. دیفیوزر پلی‌اورتان (Polyurethane Diffuser): دیفیوزرهای پلی‌اورتان از جنس پلی‌اورتان ساخته می‌شوند. این مواد انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به برخی از مواد دیگر دارند و برای کاربردهایی که نیاز به انعطاف‌پذیری و تغییر شکل دارند، مناسب هستند.

توجه داشته باشید که ممکن است دیفیوزرها از ترکیب مواد مختلف باشند و بسته به کاربرد خاص، مواد متفاوتی مورد استفاده قرار گرفته باشند. همچنین، در بازار ممکن است تکنولوژی‌ها و مواد جدیدی برای ساخت دیفیوزرها معرفی شوند که به تغییر و بهبود کارایی این دستگاه‌ها کمک می‌کنند.

انواع دیفیوزر لاین نوری

انواع دیفیوزر چراغ خطی

 1. دیفیوزر لنزی (Lens Diffuser): این نوع دیفیوزر از یک لنز یا یک سری لنزهای مختلف تشکیل شده است که نور را به طور یکنواخت از آن خارج می‌کند.
 2. دیفیوزر نوری خطی (linear lighting Diffuser): این نوع دیفیوزر دارای یک سطح صاف است که نور از سطح صاف به صورت یکنواخت پخش می‌شود.
 3. دیفیوزر ریزه‌کننده (Micro-Texture Diffuser): این نوع دیفیوزر دارای سطحی با ساختار میکروسکوپی است که نور را با انتشار و پراکنش نور ریزه می‌کند.
 4. دیفیوزر حفره‌دار (Perforated Diffuser): این دیفیوزرها دارای تعداد زیادی حفره کوچک در سطح خود هستند که به تنظیم جهت و پراکندگی نور کمک می‌کنند.
 5. دیفیوزر مات (Frosted Diffuser): این نوع دیفیوزرها دارای سطح مات هستند که نور را با انتشار نور محیطی و بدون تشکیل سایه توزیع می‌کند.
 6. دیفیوزر میکروپریزماتیک (Microprismatic Diffuser): این نوع دیفیوزر دارای ساختار میکروپریزماتیک است که نور را به صورت یکنواخت و بدون افت کیفیت توزیع می‌کند.
 7. دیفیوزر شیمیایی (Chemically Etched Diffuser): این نوع دیفیوزرها از طریق فرآیند شیمیایی بر روی سطح دیفیوزر ساخته می‌شوند و به دلیل ساختار مخصوص خود، نور را به صورت یکنواخت پخش می‌کنند.
 8. دیفیوزر پلی‌کربناتی (Polycarbonate Diffuser): این نوع دیفیوزر از مواد پلی‌کربنات ساخته شده است که توانایی توزیع نور را دارند.

همه انواع دیفیوزر که پیشتر نام بردیم به منظور توزیع نور یکنواخت و کاهش نور ناخواسته یا بدون سایه‌زدایی به کار می‌روند. انتخاب مناسب‌ترین دیفیوزر بستگی به نوع استفاده، محیط نورپردازی و نیازهای نورپردازی دارد.

ارزان‌ترین دیفیوزر چراغ خطی

در انتخاب دیفیوزر لاین نوری، فاکتورهای مختلفی از جمله قیمت، کیفیت، مقاومت، نورپردازی و نیازهای خاص مورد نظر شما نقش مهمی ایفا می‌کنند. البته باید توجه داشته باشیم که هر یک از دیفیوزرها معایب و مزایای خاص خود را دارند.در مورد قیمت، مواد مختلف با توجه به خصوصیات فیزیکی و شیمیایی‌شان هزینه‌های تولید و تهیه متفاوتی دارند. به عنوان مثال، دیفیوزرهای پلکسی‌گلاس از جنس پلی‌متیل‌متاکریلات (PMMA) ساخته می‌شوند. این مواد دارای شفافیت بالا و مقاومت مناسب در برابر ضربه هستند. به همین دلیل ممکن است قیمت این نوع دیفیوزرها نسبت به برخی دیگر از مواد، بیشتر باشد.به‌طورکلی، دیفیوزرهای پلی‌استایرن و پلی‌اورتان نسبت به دیفیوزرهای پلکسی‌گلاس و پلی‌کربنات به‌صرفه‌تر هستند. اما باتوجه به کاربردها و نیازهای خاص، ممکن است با انتخاب مواد باکیفیت‌تر، با‌توجه به طول عمر، مقاومت در برابر آب، ضربه، حرارت و سایر ویژگی‌ها انتخاب بهتری صورت بگیرد.بهتر است قبل از خرید، با اخذ مشاوره از کارشناسان مجرب در زمینه نورپردازی و استفاده از نکات فنی، تصمیم‌گیری کنید. همچنین، بررسی نمونه‌های موجود در بازار و ارتباط با تأمین‌کنندگان معتبر، به شما کمک خواهد کرد تا انتخاب بهتری انجام دهید و از نظر هزینه و کیفیت بهترین گزینه را پیدا کنید.

کدام دیفیوزر لاین نوری به رنگ زرد متمایل می شود؟

در طول زمان، دیفیوزرهای پلی‌کربنات (Polycarbonate) به رنگ زرد متمایل می‌شوند. این پدیده به‌عنوان "زرد‌شدن پلی‌کربنات" (Polycarbonate Yellowing) شناخته می‌شود. این اتفاق به دلیل واکنش مواد پلی‌کربنات به نور خورشید، تابش فرابنفش (UV) و تغییرات دما اتفاق می‌افتد.زرد‌شدن پلی‌کربنات نتیجه تغییر شیمیایی در ساختار مولکولی این ماده است که باعث کاهش شفافیت و افت کیفیت نوردهی می‌شود. این اتفاق معمولاً بر روی سطح‌هایی که به طور مستقیم در معرض نور خورشید هستند، رخ می‌دهد و در طول زمان می‌تواند تأثیرات ظاهری محیط نورپردازی را تغییر دهد.برای جلوگیری از زرد‌شدن پلی‌کربنات در دیفیوزرها، انتخاب مواد باکیفیت بالا و مقاومت بهتر در برابر تابش UV و تغییرات دما می‌تواند مفید باشد. همچنین، استفاده از پوشش‌ها و محافظت‌های مخصوص بر روی دیفیوزرها نیز می‌تواند از زرد‌شدن آن‌ها جلوگیری کند. در هر صورت، از تحقیقات و اطلاعات فنی مناسب برای انتخاب مواد مقاوم و مناسب استفاده کنید تا بهترین کارکرد و ظاهر را برای دیفیوزرهای خود داشته باشید.

انعطاف و شکنندگی دیفیوزر چراغ خطی

انعطاف‌پذیری دیفیوزرهای ساخته‌شده از مواد پلکسی‌گلاس (PMMA) بهترین انتخاب هستند. این ماده دارای وزن سبک‌تری نسبت به شیشه است. در برخورد با ضربه‌ها به جای شکستن به راحتی خم می‌شود. شفافیت بالای این نوع دیفیوزر باعث انتقال نور بهتر می‌شود.به‌علاوه، پلکسی‌گلاس قابلیت پذیرش پرداخت‌ها و قطعات پیچیده‌تری نیز دارد و به سادگی می‌توان آن را به اشکال و اندازه‌های مختلف تبدیل کرد. این ویژگی می‌تواند مزایای بزرگی در طراحی و استفاده از دیفیوزرها داشته باشد.دیفیوزرهای چراغ خطی

نتیجه‌گیری در خصوص بهترین خرید دیفیوزر چراغ خطی

دیفیوزر چراغ خطی قسمت مهمی از ال‌ای‌دی خطی محسوب می‌شود زیرا نور یکنواخت و زیبایی در فضا ساطع می‌کند. لذا بسیار مهم است که هنگام خرید دیفیوزر لاین نوری به جزئیات آن توجه داشته باشید. انعطاف، شفافیت، یک دست بودن و هماهنگ بودن نور در کل ال ای دی خطی از مهم‌ترین نکات حائز اهمیت است.
 

برچسب‌ها

اشتراک‌ گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست‌های مرتبط