کارخانه: شهرک صنعتی شمس آباد، خ فروردین، پلاک 23

آدرس دفتر فروش: تهران، پاساژ امجد، پلاک 4/1

دفتر فروش: 66740901-021 | 9005-553-0912

  • 0
bg_image
ارسال شده توسط

روح الله محمدی

طرح لاین نوری کناف یکی از مدرن ترین و زیباترین طراحی نورپردازی داخلی است که از کناف در سقف و دیوار استفاده می‌کند تا چراغ‌های خطی را به زیبایی هر چه تمام‌تر جای دهد. این نوع نورپردازی معمولاً نور نرم و یکنواخت به فضا می‌بخشد و می‌تواند جلوه‌‌ای شیک و مدرن به اتاق یا فضای داخلی منزل یا محل کار بدهد. وجود دیفیوزر در لاین نوری نیز باعث آرامش در فضا و ایجاد نور نرم می شود. با سام آلومینیوم همراه باشید و با طرح‌های لاین‌های نوری کناف آشنا شوید.

آشنایی با طرح لاین نوری کناف

لاین نوری کناف، عبارتی است که در هنگام استفاده از چراغ خطی یا چراغ لاین حتما شنیده اید. اگر دکوراسیون ویژه‌ای برای منزل یا محل کار خود ترتیب داده باشید؛ حتماً عنوان کناف را زیاد مورد استفاده قرار داده اید. طرح لاین نوری کناف به عنوان طرح چراغ خطی توکار مورد استفاده قرار می گیرد.

ما در این مقاله دسته بندی کاملی از چراغ‌های خطی ارائه می‌دهیم و به صورت کامل در مورد کناف و نحوه به کارگیری چراغ لاین در کناف توضیح خواهیم داد.

انواع طرح لاین نوری کناف

لاین نوری کناف می‌تواند در انواع مختلفی طراحی شود، با توجه به سلیقه شما و نیازهای نورپردازی فضایی که برای اجرای لاین نوری کناف در نظر دارید. در زیر، نمونه‌هایی از انواع طرح‌های لاین نوری کناف را معرفی و بررسیم می کنیم.

1) لاین نوری کناف به صورت خطی ساده

این چراغ خطی کناف یکی از ساده‌ترین طرح‌هاست که لاین نوری کناف را به صورت خطی در سقف یا دیوار نصب می‌کند. این طرح معمولاً به عنوان یک روش زیبا برای نورپردازی یک فضای معمولی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای این نوع اجرا شما می توانید از تک لاین تا پنج لاین استفاده نمایید.

طرح لاین نوری کناف، نوع ساده

2) طرح زیگ‌زاگ یا موج

در این طرح، لاین نوری به صورت یک الگوی زیگ‌زاگ یا موجی در سقف یا دیوار نصب می‌شود. این الگوهای منحصر به فرد می‌توانند به فضا زیبایی و حرکت اضافه کنند. در صورتی که با نورپردازی می خواهید انرژی بیشتری را به فضا ببخشید از این نوع طرح چراغ خطی کناف به صورت موج یا زیگزاگ استفاده نمایید.

طرح لاین نوری کناف

3) لاین نوری با فرم هندسی

لاین نوری کناف می‌تواند با ایجاد فرم‌های هندسی مختلفی در فضا طراحی شود. این شامل مثلث‌ها، مربع‌ها، دایره‌ها یا شکل‌های خاص دیگر می‌شود. در این طرح هندسی چراغ خطی شما شدت روشنایی بیشتری را دارید؛ زیرا نور اضلاع شکل هندسی در کنار همدیگر همپوشانی کرده و نور بیشتری را ساطع می کند.

اشکال هندسی برای نورپردازی موضعی بسیار مناسب است. نورپردازی روی میز جلسات، میز ناهارخوری، قفسه های کتابخانه و یا در سالن کارخانه هایی که روی خط تولید نور بیشتری را نیاز دارد این نوع نورپردازی توصیه می شود.

مشاهده و خرید انواع پروفیل لاین نوری در مدل‌های مختلف از سام آلومینیوم

 طرح لاین نوری کناف

4) لاین نوری پنهان

این طراحی به این اعتماد کرده که نورپردازی کناف به طور پنهانی در سقف یا دیوار جای گرفته و نور به طور غیرمستقیم از زیر سقف یا دیوار منعکس می‌شود.

این نوع نورپردازی اغلب یک جلوه نرم و متمرکز به فضا می‌بخشد. پنهان کردن پروفیل لاین نوری به دو روش انجام می شود: اول با کناف دوم با پروفیل چراغ خطی؛ لازم به توضیح است که در روش اول پروفیل در زاویه ای که دیده نمی شود پنهان می شود و در روش دوم طراحی پروفیل لاین نوری به شکلی است که نور را به صورت غیر مستقیم ساطع می کند.

نورپردازی پنهان، طرح لاین نوری کناف

5) لاین نوری با تنظیم شدت نور

بسیاری از لاین نورهای کناف دارای قابلیت تنظیم شدت نور هستند؛ به این معنی که می‌توانید شدت نور را تغییر دهید. این امکان به شما اجازه می‌دهد نور را برای مواقع مختلف یا ایجاد اثرات نوری خاص تنظیم کنید. با توجه به تجهیزات نصب شده این اختیار به شما داده می شود که با کلید، ریموت کنترل یا تلفن همراه خود نسبت به کنترل شدت نور اقدام نمایید.

نورپردازی با تنظیم شدت نور

6) ترکیب با دیگر نورپردازی‌ها

لاین نوری کناف را می‌توان با سایر انواع نورپردازی مثل اسپات‌های روکار، چراغ مگنتی، چراغ وال واشر و یا چراغ‌های دیگر ترکیب کرد تا یک تجربه نوری چندلایه و جذاب ایجاد شود.

چراغ مگنتی

 

آشنایی با انواع لاین نوری به همراه عکس

عناصر اصلی طرح لاین نوری کناف

در اجرای طرح چراغ خطی کناف عناصر مختلفی وجود دارد که در کنار هم طراحی نورپردازی جذاب داخلی و محوطه را به ارمغان می آورد.

این عناصر می تواند؛ کناف، پروفیل لاین نوری، دیفیوزر چراغ خطی، یراق آلات لاین نوری مانند پایه و فنر چراغ خطی و...، LED، سیم کشی و همچنین کنترلر نور که می تواند شدت روشنایی یا نوع رنگ آن را تنظیم کند. نحوه کنترل نور چراغ خطی بستگی به نوع طراحی آن دارد.

1) ال ای دی لاین نوری

این چراغ با تراکم 120، 160 و 240 در بازار موجود است و شما می توانید در دو مدل زیر برق شهر یا با ال ای دی که با ولتاژ برق شهر کار می کند را تهیه کنید. ال ای دی به ازای هر متر 20 وات توان دارد و 1600 لومن نور از خود ساطع می کند.ال ای دی لاین نوری

2) پایه و فنر چراغ خطی

برای اجرای انواع طرح های لاین نوری کناف پایه و فنر از لوازم اصلی به شمار می رود. لقمه در وسط و دو فنر در کنار آن قرار می گیرد. فنرها در دو طرف لقمه پروفیل را به صورت محکم به کناف متصل می کند. پایه و فنر لاین نوری

3) دیفیوزر لاین نوری

همه پروفیل های لاین نوری با دیفیوزر همنشین هستند. دیفیوزر باعث عدم خیرگی نور ساطع شده می شود. دیفیوزر انواع مختلفی دارد که می توانید با تمام انواع دیفیوزر در اینجا به صورت مفصل آشنا شوید.

دیفیوزر لاین نوری

4) درایور لاین نوری

وظیفه درایور تبدیل جریان و ولتاژ برق شهر به ولتاژ و جریانی که مورد نیاز ال ای دی است. درایور با توجه به طراحی و ساخت خود مقدار مشخصی از متراژ ال ای دی را پاسخگو است.

درایور لاین نوری

5) درپوش چراغ خطی

درپوش لاین نوری به دو طرف پروفیل لاین نوری متصل می شود. برای نگهداری و همچنین جلوگیری از عبور گرد و غبار به داخل پروفیل درپوش چراغ خطی بسیار مفید است. درپوش های لاین نوری با توجه به پروفیل طراحی متفاوتی دارند.

درپوش لاین نوری

طراحی و شکل بندی طرح چراغ خطی کناف

در شکل بندی طرح لاین نوری کناف طراحی چراغ خطی کناف می‌تواند بسیار متنوع باشد. می‌توانید طراحی لاین نوری را به شکل مستطیلی، مربعی، مثلثی و غیره در طرح‌های مختلف ایجاد کنید تا با سلیقه و سبک مورد پسندتان فضای داخلی و محوطه را طراحی نمایید.

این نوع نورپردازی معمولاً در اتاق‌های معیشتی، نمایشگاه‌ها، فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و فضاهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد تا جلوه‌ی مدرن و جذابی به آنها بدهد.

توصیه بسیار مهم در طراحی کناف برای لاین نوری

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در هنگام طراحی به عنوان کارفرما یا طراح باید مد نظر قرار دهید عرض و ارتفاع پروفیل چراغ خطی است.

به عنوان مثال افراد زیادی هستند که برش های کناف را انجام می دهند بعد به دنبال پروفیل مناسب اندازه برش، روزها معطل می شوند. توصیه‌ی ما به شما این است که در مقاطع استاندارد آن برش انجام شود. فرمول بسیار مهمی که این جا برایتان می گوییم این است که بهتر از حدود مضرب 1.5 سانتی متر باشد. ولی دقیق آن را می توانید از کاتالوگ لاین نوری ببینید.

نکته کاربردی اجرای طرح لاین نوری کناف

یکی از مواردی که معمولا کارفرما توجه کمتری دارد ایجاد فضایی برای قطعاتی الکترونیکی چراغ خطی است. در این گونه موارد طراح یا اجراکننده با کارفرما اختلاف نظر پیدا می کنند.

توضیح این که در صورتی که شما لاین نوری با ولتاژ کمتر از 220 استفاده می کنید، باید از درایور که داخل درایو تعبیه شده استفاده کنید. اگر در کناف چنین محلی برای پنهان کردن سیم ها، اتصالات و همچنین درایور در نظر گرفته نشود معمولا کار با خطا مواجه می شود.

البته برخی از پروفیل های لاین نوری مثل SL 242 یا به صورت کلی پروفیل چراغ خطی آویز، معمولاً جایی برای پنهان کردن درایور وجود دارد. ولی در مقاطع چراغ خطی که چنین مشخصه ای را ندارند باید در کناف، سقف یا دیوار جایی را برای آن در نظر گرفت.

انتخاب پروفیل مناسب، از نکات اجرای لاین نوری کناف

انتخاب پروفیل آلومینیوم مناسب برای چراغ خطی کناف بستگی به نیازهای طراحی، استفاده و شکل داخلی مورد نظر دارد. مشاوره با یک مرکز تخصصی و تولیدکننده لاین نوری را به شما توصیه می کنیم.

این مرکز باید بتواند در زمینه نورپردازی یا طراحی داخلی به انتخاب مناسب‌ترین پروفیل کمک کند. تجربیات و راهنمایی‌های مشاورین در این زمینه می‌تواند علاوه بر کاهش هزینه‌ها شما را در انتخاب پروفیل مناسب چراغ خطی و همچنین ایجاد نورپردازی با کیفیت عالی در محل زندگی‌تان رهنمون سازد.

طرح چراغ خطی کناف در مقیاس های مختلفی وجود دارد. گاهی برخی از افراد به اشتباه تصور می کنند که اگر عنوان کناف در پروفیل لاین نوری ذکر شده باشد؛ به آن چراغ خطی، چراغ خطی کناف گفته می شود در حالی که این طور نیست.

به عنوان مثال در پروفیل لاین نوری با کد SL 17 که با عنوان تک لاین لبه دار ریلی کنافی شناخته می شود. اگر کناف ما از ارتفاع کمتری برخوردار باشد می توانیم از کد SL 11 استفاده کنیم که ریل کم عمق تری دارد. برای کد SL 231 هم همین توضیح صدق می کند. زیرا در صورتی که کناف اجازه کار به شما بدهد می توانید از SL 22 یا SL 23 استفاده نمایید.

مزایای طرح لاین نوری کناف

یک روش زیبا و مدرن برای نورپردازی فضاهای داخلی طرح چراغ خطی کناف است. این نوع نورپردازی به وسیله نصب نورپردازی خطی در سقف یا دیوارهای کناف انجام می‌شود و ایجاد یک طراحی نوری جذاب و اثربخش را امکان‌پذیر می‌سازد. در زیر، نتایج و مزایا مهم استفاده از لاین نوری کناف را می‌توان مشاهده کرد:

جلوه‌ی زیبا و مدرن

لاین نوری کناف به فضا ظاهری مدرن و شیک می‌دهد. این نوع نورپردازی می‌تواند به ارتقاء ظاهر کلی فضا کمک کند.

جلوه زیبا و مدرن لاین نوری

نور یکنواخت و نرم

لاین نوری کناف معمولاً نوری یکنواخت و نرم ایجاد می‌کند که به ایجاد محیطی آرام و معطوف کمک می‌کند.

پنهان کردن سیم‌ها و اتصالات

از آنجا که نورپردازی به طور پنهانی درون کناف انجام می‌شود، اتصالات و سیم‌ها پنهان می‌شوند و فضا به طراحی ساده‌تر و منظمی دست می‌یابد.

قابلیت تنظیم شدت نور

بسیاری از لاین‌های نوری کناف دارای قابلیت تنظیم شدت نور هستند که به شما امکان می‌دهند نور را برای مواقع مختلف تنظیم کنید.

انواع طراحی‌ها و شکل‌بندی‌ها

لاین نوری کناف به شما انعطاف بالایی در انتخاب طرح‌ها و شکل‌بندی‌ها می‌دهد. می‌توانید از طرح‌های مختلفی استفاده کنید تا به سلیقه و استایل داخلی خود بپردازید.

ترکیب با دیگر نورپردازی‌ها

می‌توان لاین نوری کناف را با سایر نورپردازی‌ها مثل چراغ‌های روکار یا اسپات‌ها ترکیب کرد تا به تنوع و چشم‌انداز مناسب برسید.

در نتیجه، لاین نوری کناف یک گزینه جذاب برای نورپردازی فضاهای داخلی است که می‌تواند به طراحی شما جلوه‌ای مدرن و زیبا بدهد و همچنین به ایجاد نورپردازی عالی برای دکوراسیون داخلی شما کمک کند.

چراغ مگنتی

نتیجه‌گیری طرح لاین نوری کناف

با توجه به مطالب گفته شده انواع طرح لاین نوری کناف را مشاهده و با ترکیب مختلف این طرح‌ها و انواع چراغ ها آشنا شدید. به راستی چراغ خطی کناف می تواند برای ایجاد تنوع و خلاقیت در نورپردازی فضا کمک کند. به خاطر داشته باشید که برای انتخاب بهترین «طرح لاین نوری کناف» برای فضای خود، مشورت با یک متخصص نورپردازی یا طراح داخلی می‌تواند مفید باشد. 

شرکت سام آلومینیوم، یکی از تولیدکنندگان پروفیل های عمومی و اختصاصی آلومینومی از جمله انواع پروفیل چراغ خطی است. ارائه مشاوره و خدمات عالی در زمینه نصب و مونتاژ چراغ خطی در طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان های اداری، تجاری، مسکونی نیز از جمله خدمات این شرکت است. شما می توانید با انتخاب مناسب پروفیل چراغ خطی نمای زیبایی را به دکوراسیون داخلی محل کار یا سکونت خود بدهید.

اشتراک‌ گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست‌های مرتبط

14 آذر 1402
لاین نوری سقف + عکس
7 آذر 1402
25 ایده برای نورپردازی خانه
3 آذر 1402
کاربرد لاین نوری در ترمووال + عکس
26 آبان 1402
روش کار لاین نوری + کاربرد آن‌ها در محیط‌های مختلف
12 آبان 1402
انواع نورپردازی در معماری داخلی + عکس
8 آبان 1402
اصول نورپردازی خانه + انواع منابع نور
4 آبان 1402
طرح لاین نوری کناف | 6 طرح مختلف
21 مهر 1402
انواع لاین نوری + عکس مدل‌های مختلف
14 مهر 1402
دستمزد نصب لاین نوری چقدر است؟ + عوامل موثر بر هزینه
24 شهریور 1402
اجزای لاین نوری چیست؟
9 شهریور 1402
ابعاد لاین نوری چقدر است؟
2 شهریور 1402
مزایا و معایب لاین نوری چیست؟
14 مرداد 1402
دیفیوزر چراغ خطی
1 مرداد 1402
اجرای لاین نوری کناف
25 تیر 1402
دکوراسیون داخلی شیک با چراغ خطی
24 تیر 1402
لاین نوری کنافی چگونه اجرا می شود؟
21 تیر 1402
چراغ خطی بهترین انتخاب روشنایی مدرن
15 تیر 1402
راهنمای جامع خرید لاین نوری و کاربردهای آن
14 تیر 1402
چراغ خطی ارزان را چگونه تهیه کنیم؟
13 تیر 1402
نحوه اجرای نورپردازی با لاین نوری