مواد اولیه آلومینیوم


آلومینیوم یک عنصر شیمیایی با عدد اتمی ۱۳ و نشان شیمیایی Al است که چگالی کمتری نسبت به سایر فلزات از جمله آهن و مس دارد. این فلز دارای قابلیت‌های ویژه‌ای است که کاربرد آن را در صنایع مختلف مانند ساختمان سازی، خودروسازی، صنعت هوانوردی، تولید چهارچوب‌ها، نرده‌های فلزی، درب و پنجره، آسانسور، انواع پرده، کابینت های صنعتی و… بسیار رایج کرده است. غیر رسانه بودن، انعطاف پذیری، مقاومت بالا از ویژگی‌های اصلی فلز آلومینیوم می باشد. یکی دیگر از خصوصیات ویژه این فلز خاصیت ضد زنگ بودن آن است. آلومینیوم هنگام تماس با اکسیژن هوا یک لایه محافظ روی سطح خود ایجاد می‌کند و بدین ترتیب در برابر اکسیده شدن و زنگ‌زدگی مقاوم می گردد.
روش استخراج آلومینیوم

در حال حاضر شیوه های مختلفی برای استخراج آلومینیوم وجود دارد. یکی از مهم ترین این روش ها، دستیابی به آلومینیوم به وسیله عمل الکترولیز می باشد. در این روش ابتدا سنگ معدن بوکسیت برای ایجاد یک ترکیب یکنواخت، خرد و تبدیل به خاک می گردد. در مرحله بعدی با افزودن دوغاب که مخلوطی از آهک، سود سوزآور و آب داغ می باشد آلومینیم هیدروکسید در داخل بوکسیت حل می شود  و ناخالصی‌های آن را به ترکیب‌هایی غیرقابل انحلال تبدیل می‌کند. در نهایت محلول بدست آمده در دمای هزار درجه سانتی گراد الکترولیز می شود. عمل الکترولیز در مخزن های بسیار بزرگی انجام می گیرد. در این مخزن، قطب منفی (کاتد) در کف ظرف تعبیه شده است و قطب مثبت (آند) از بالا وارد مخزن می شود.


آلیاژها ی آلومینیوم چیست؟

آلومینیوم یکی از فلزاتی است که انواع آلیاژ آن در صنایع مختلف کاربرد فراوانی دارد. در واقع اگر به منظور تقویت خواص آلومینیوم خالص و افزایش استحکام آن، عناصر دیگری مانند آهن، سیلیکن، مس، منگنز، منیزیم و روی به آن اضافه شود یک ترکیب شیمیایی تشکیل می شود که به آن آلیاژ آلومینیوم می گویند.

آلیاژ ۶۰۶۳ یکی از آلیاژهای ویژه آلومینیوم است که منیزیم و سیلسیوم از عنصرهای اصلی آن به شمار می رود. از ویژگی های بارز این آلیاژ آلومینیومی می توان به مقاومت در برابر خوردگی، جلوه بسیار خوب آنودایز و قابلیت مطلوب جوشکاری و ماشین کاری آن اشاره کرد. آلیاژ ۶۰۶۳ به دلیل نرخ اکسترود پذیری بالا و امکان تبدیل به اشکال متنوع، محبوب ترین آلیاژ آلومینیوم در تولید پروفیل های آلومینیومی و ساخت اکسترود آلومینیوم به شمار می‌رود. بی دلیل نیست که در میان هفت گروه آلیاژهای آلومینیوم گروه ۶۰۶۳ بیشترین کاربرد را در صنایع مختلف و تولید انواع پروفیل های آلومینیومی دارد.  • بهره وری از آلیاژ۶۰۶۳ در سام آلومینیوم

    شرکت سام آلومینیوم با به‌کارگیری آلیاژ ۶۰۶۳  در تولید انواع پروفیل آلومینیومی یکی از پیشروان توسعه صنعت آلومینیوم در کشور ایران است. این مجموعه با توجه به کار پذیر بودن آلیاژ ۶۰۶۳ از این آلیاژ در سطح وسیعی برای تولید انواع پروفیل های اختصاصی و همچنین تولید انواع پروفیل عمومی شامل پروفیل پرده زبرا، پروفیل یراق آلات پرده زبرا، پروفیل کرکره برقی ، پروفیل مینی شید، پروفیل کابینتی، پروفیل درب اتوماتیک، پروفیل آسانسوری، پروفیل توری و پلیسه بهره می گیرد. همچنین این مجموعه با هدف نفوذ در بازارهای بین المللی، بهبود شاخص های سودآوری و ارتقا جایگاه آلومینیوم ایرانی در سطح بین الملل در زمینه صادرات انواع پروفیل های عمومی و  اختصاصی نیز فعالیت می کند. صنعت گران، انبوه سازان و تولید کنندگان محترم در اقصی نقاط ایران برای خرید انواع محصولات آلومینیومی و استعلام قیمت پروفیل های عمومی و اختصاصی می توانند به راحتی با واحد فروش سام آلومینیوم تماس بگیرند و تمام این محصولات را به نرخ کارخانه خریداری نمایند.