رنگ الکترو استاتیک

به نوعی رنگ پودری که در صنایع مختلف برای رنگ کاری روی فلزاتی مانند آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد رنگ الکترو استاتیک می گویند. در واقع می توان گفت رنگ کوره ای الکترو استاتیک نوعی رنگ آمیزی بر پایه رنگ های پودری می باشد که توسط دستگاه رنگ پاش  و به صورت ایجاد یون های مثبت و منفی به قطعه مورد نظر می چسبد  و در نهایت جذب محصول می شود.تاریخچه تولید رنگ الکترواستاتیک

تاریخچه تولید رنگ الکترواستاتیک به حدود ۷۰ سال قبل در قاره آمریکا برمی‌گردد. در دهه ۶۰ میلادی دو موسسه معتبر در کشورهای آلمان و انگلستان به ترتیب موفق به تولید خمیر رنگ الکترو استاتیک و ابداع روش الکترواستاتیک برای رنگ آمیزی با استفاده از رنگ های پودری شدند. در آن زمان کارخانه ها و شرکت های تولیدی بیشتر از رنگ های پلی استر، هیبریدی، اپوکسی و غیره استفاده می‌کردند. چراکه رنگ الکترواستاتیک در آن زمان قیمت بسیار بالا و هزینه های زیادی را به همراه داشت. بنابراین نرخ بالای رنگ آمیزی با این روش محدودیت‌های زیادی برای تولیدکنندگان و صنعتگران در گذشته ایجاد کرده بود.

امروزه همگام با پیشرفت تکنولوژی وتوسعه صنایع مختلف، رنگ آمیزی الکترواستاتیک بر اساس روش‌های مختلفی انجام می گیرد. پیش گرما، پس گرما، مشعل پاش و مادون قرمز از مهمترین انواع شیوه های رنگ آمیزی الکترواستاتیک می باشد که هرکدام فرآیندهای خاص خود را دارد.

مزایای رنگ الکترواستاتیک

در حال حاضر استفاده از رنگ الکترواستاتیک در صنایع گوناگون بسیار رایج شده است. رنگ الکترواستاتیک ویژگی‌های خاصی دارد که کاربرد آن را برای محصولات مختلف بسیار مطلوب کرده است. حتی یک لایه نازک از این رنگ، خواص شیمیایی و فیزیکی بی‌نظیری برای یک محصول به وجود می‌آورد. در حالی که همین لایه نازک از پوشش دهی و دورپوشانی مناسبی برخوردار است. از طرفی عملیات رنگ آمیزی با رنگ الکترواستاتیک بسیار ساده تر از رنگ های صنعتی موجود در بازار می باشد. همه این دلایل دست به دست هم داده اند تا رنگ الکترواستاتیک رنگ محبوب صنعتگران و تولیدکنندگان امروزی در جهان تبدیل شود.


  • روش های پاشش رنگ الکترواستاتیک

    مهمترین شیوه رنگ آمیزی الکترواستاتیک بر اساس دو روش کرونا و ترابیو انجام می شود. در روش کرونا بعد از تنظیم ولتاژ پیستوله یا تفنگ، ذرات پودری درون آن به وسیله جریان الکتریسیته شارژ و یا به اصطلاح باردار می شود. در روش ترابیو عامل باردار شدن ذرات پودری مالش این مواد با سطح داخلی تفنگ یا پیستوله می باشد. هر چند روش ترابیو برای نفوذ پذیری رنگ در گوشه ها، ایجاد پوشش رنگی با ضخامت بالا و رنگ آمیزی قطعات و اشکال هندسی های مختلف و غیره متعارف مناسب است؛ اما به طور کلی بهترین شیوه رنگ آمیزی الکترواستاتیک روش کرونا می باشد. در روش کرونا مصرف پودر  و استهلاک تجهیزات در هنگام تعویض رنگ بسیار پایین است. همچنین روش کرونا برای پوشش دهی دور محصول و ایجاد پوشش رنگی با ضخامت کم مناسب تر می باشد.

  • رنگ الکترواستاتیک در سام آلومینیوم

    رنگ کاری به روش الکترواستاتیک ویژگی های منحصربه فردی دارد که کاربرد آن را در صنایع مختلف از جمله صنعت آلومینیوم بسیار رایج کرده است. از جمله موارد استفاده این نوع رنگ کاری که سام آلومینیوم نیز از آن بهرمند شده است، رنگ کاری انواع پروفیل های اختصاصی و پروفیل های عمومی مانند پروفیل پرده زبرا، پروفیل یراق آلات پرده زبرا، پروفیل کرکره برقی ، پروفیل مینی شید، پروفیل کابینتی، پروفیل درب اتوماتیک، پروفیل آسانسوری، پروفیل توری و پلیسه می باشد. مصرف کنندگان، انبوه سازان، صنعتگران وشرکت های خصوصی و دولتی ساختمان سازی و…. می توانند برای سفارش انواع پروفیل آلومینیوم با هر سطح مقطعی با واحد فروش سام آلومینیوم تماس بگیرند و از مشاوره تخصصی کارشناسان سام آلومینیوم بهره‌مند شوند.