آبکاری آنادایز


آلومینیوم یکی از عنصرهای شناخته شده و کاربردی در دنیای اقتصاد و صنعت های مختلف ازجمله هوانوردی، مسکن، خودرو سازی، تولید چهارچوب‌ها، نرده‌های فلزی، درب و پنجره، آسانسور، انواع پرده، کابینت های صنعتی و… می باشد. دانسیته کم( ۷/۲ گرم بر سانتی­متر مکعب)، قابلیت افزایش استحکام مکانیکی به وسیله آلیاژسازی و عملیات حرارتی و مقاومت نسبتا بالا در برابر خوردگی نسبت به سایر فلزها از ویژگی های منحصر بفرد آلومینیوم می باشد. همچنین رسانایی گرمایی و الکتریکی بالا, انعکاس پذیری, ارزش بازیافت بالا و… از دیگر خواص ارزشمند آلومینیوم می باشد که استفاده آن را در صنایع مختلف تسهیل می­بخشد.
آنادایز چیست؟

یکی از ویژگی های آلومینیوم قابلیت اکسیدی شدن آن در شرایط عادی است. در واقع بر اثر قرار گرفتن آلومینیوم در مجاورت هوا، به دلیل ترکیب سطح بیرونی این فلز با اکسیژن لایه ای از اکسید روی سطح آلومینیوم ایجاد می‌شود. این لایه مانند یک محافظ از زنگ زدگی آلومینیوم در شرایط مختلف و خوردگی آن جلوگیری می کند. در این روش آلومینیوم به صورت طبیعی مقاومت خود را در برابر خوردگی افزایش می‌دهد. اما روش های دیگری نیز در صنعت آلومینیوم وجود دارد که می‌توان با استفاده از آن یک لایه اکسیدی بر روی سطح آلومینیوم ایجاد کرد. یکی از این روش های رایج آنادایز می باشد. بر اساس این شیوه در یک شرایط و کنترل شده لایه از اکسید آلومینیوم تولید می‌شود که در اثر عملیات مختلف متراکم و غیر قابل نفوذ می گردد.


مزایای روش آنادایز

روش آنادایز مخصوصاً برای آلومینیوم تازه بریده شده و محافظت از آن در برابر خوردگی کاربرد بسیار گسترده‌ای دارد. لایه اکسیدی که به صورت طبیعی بر روی فلز آلومینیوم ایجاد می‌شود خیلی نازک است؛ اما با آنادایز کردن ضخامت این لایه اکسیدی تا چندین هزار برابر افزایش پیدا می کند. این لایه علاوه بر مقاومت در برابر خوردگی در مقابل سایش و خط و خش نیز مقاوم است. بنابراین می توان از آن در صنعت های سنگین و تولید قطعاتی که فشار سایشی زیادی را می بایست در فرایندهای گوناگون تحمل کنند به مراتب استفاده می شود.  • آنادایز و آبکاری آلومینیوم

    همانطور که خواندید فرایند آنادایز کردن یا آنادش محاسن و کاربردهای زیادی دارد. یکی از مهمترین ویژگی‌های این روش افزایش قابلیت آبکاری قطعات مختلف آلومینیوم می باشد. در واقع می‌توان گفت عملیات آنادایز یکی از مراحل آبکاری آلومینیوم است. بعد از اینکه قطعه آلومینیوم طی فرایندهای مختلفی آنادایز شد؛یک لایه متخلخل روی آن ایجاد می گردد. این لایه قابلیت آبکاری را در قطعات مختلف آلومینیوم افزایش می‌دهد. مرحله آبکاری آخرین مرحله فرآیند آنادایز آلومینیوم می باشد. در این مرحله سوراخ  های لایه متخلخل ایجاد شده روی قطعه آلومینیوم هیدراته می‌شود؛ در نتیجه با پر شدن این سوراخ‌ها قطعات آلومینیوم به استحکام و سطح صاف و صیقلی مورد نظر می‌رسند.

  • واحد آندایزینگ سام آلومینیوم

    کارخانه تولیدی سام آلومینیوم با تکیه بر آخرین فن آوری های روز دنیا و  به‌کارگیری تکنسین های متبحر در حوزه صنعت آلومینیوم در تلاش است تا با استفاده از بهترین دستگاه های پیشرفته و ابزارهای بروز دنیا، تاثیر بسزایی در کیفیت محصولات آلومینیومی در سطح کشور و گسترش صادرات آن به اقصی نقاط دنیا داشته باشد. در این مجموعه از اتصالات مدرن برای کاهش ضایعات پروفیل پس از آندایز استفاده می شود. کنترل شاخص‌های کیفیت محصول در حین تولید،  بسته‌بندی با دستگاه اتوماتیک و استفاده از لفاف مناسب بین پروفیل‌ها برای دستیابی به بالاترین سطح کیفیت از مشخصه های فنی واحد آندایزینگ سام آلومینیوم می باشد. تولید کنندگان و صنعت گران محترم در اقصی نقاط ایران برای خرید محصولات آلومینیومی و استعلام قیمت انواع پروفیل های اختصاصی و پروفیل های عمومی مانند پروفیل پرده زبرا، پروفیل یراق آلات پرده زبرا، پروفیل کرکره برقی ، پروفیل مینی شید، پروفیل کابینتی، پروفیل درب اتوماتیک، پروفیل آسانسوری، پروفیل توری و پلیسه کافیست با واحد فروش سام آلومینیوم تماس بگیرند و تمام این محصولات را به قیمت کارخانه خریداری نمایند.