کاربرد پروفیل در صنعت ساختمان سازی در صنعت ساختمان‌سازی مصالح فلزی فراوانی استفاده می شوند که هرکدام از آنها مدل‌ها و انواع گوناگون و کاربری مناسب خود را دارد.

یکی از این مصالح فلزی که در صنعت ساختمان‌سازی کاربردهای متنوعی دارد و در موارد زیادی استفاده می شود، پروفیل اختصاصی آلومینیوم است.

پروفیل به طور کلی در دو نوع ساختمانی و صنعتی وجود دارد، پروفیل‌های ساختمانی به آن دسته از پروفیل‌هایی اطلاق می‌شود که کاربرد آن ها در صنعت ساختمان سازی است مشابه در و پنجره‌های آلومینیومی و. . . در حالی که پروفیل‌های صنعتی محصولاتی هستند که در صنایع گوناگون همچون خودروسازی، نظامی و… به عنوان قطعات و متعلقات صنعتی کاربرد دارند.

در مقاطع صنعتی به ویژگی‌های مکانیکی و الکتریکی پروفیل مورد استفادعه توجه ویژه‌ای می‌کنند بنابراین دانش و علم فنی و تجربه کاری و امکانات تولیدی در جایگاه ویژه‌ای قرار می‌گیرند به طوری که امکان فرآوری قطعات خاص با ویژگی‌های مشخص برای هر تولیدکننده پروفیل‌ ساختمانی وجود نخواهد داشت.

اما پروفیل ساختمانی هم انواع گوناگونی دارد؛ گونه نخست پروفیل نورد گرم است که از نورد گرم شمش فولادی ساخته می‌شود و قوطی شکل است. دومین نوع پروفیل نورد سرد است که از شکل دادن ورق‌های فولادی از طریق خم کردن و پرس تولید می‌شود

و ناودانی شکل است و سومین نوع پروفیل مرکب است که از اتصال چند پروفیل سرد و گرم تشکیل می شود.

پروفیل‌های نورد سرد فقط در کارهای سبک ساختمانی کاربرد دارند مشابه ناودانی ها، تیرهای تکیه گاهی سقف کاذب و چارچوب درهای ساختمان.

 

پروفیل کامپوزیتی


امروزه مواد مرکب یا همان کامپوزیت درصد بیشتر بازار پروفیل را در اختیار دارند و علاوه بر این استفاده از پروفیل‌های کامپوزیتی در ساختمان‌سازی به خصوص ساختمان‌سازی در شرایط آب و هوایی که امکان خوردگی در آن بالا می‌باشد، رواج پیدا کرده است.

تفاوت شمش ، بیلت ، بلوم و اسلب
خواندن

دلیل عمده به کارگیری این پروفیل‌ها ممانعت از پدیده خوردگی و افزایش عمر سازه در مقابل ارتعاشات است. همچنین استفاده از پروفیل‌های کامپوزیتی مایه سبکی بنا می‌شود، اما اهمیت این برتری چندان زیاد نیست.

آنچه باعث مقاومت و عمر بالای پروفیل کامپوزیتی می‌شود خاصیت غیرکشسانی آن است که باعث عملکرد بهتر در مقابل ارتعاشات زمین لرزه می‌شود و بهترین گزینه برای مقاوم‌سازی در برابر زمین لرزه می باشد.

تخریب برآمده از پدیده خوردگی هم در بتن مسلح شده با پروفیل فلزی اینگونه است که نخست میله‌های فلزی درون بتن دچار زنگ زدگی و اکسیده شدن می‌شوند و سپس این اکسیدها به سمت سطح بیرونی بتن منتقل می‌شوند و با انتشار در درون بتن مایه از بین رفتن کامل سازه بتنی می‌شود.

کاربرد پروفیل در صنعت ساختمان سازی

کشور ایران به لحاظ شرایط اقلیمی در شمال و جنوب نیازمند به کارگیری وسیع و گسترده کامپوزیت در قالب پروفیل‌های کامپوزیتی دارد.

امروزه بسیاری از سازه‌های بنا شده در محیط‌های خورنده مناطق گوناگون کشور همچون پل‌های دریاچه ارومیه یا ساختمان‌های جنوب کشور که در معرض خوردگی هستند، می توان با به کارگیری کامپوزیت‌ها از دچار شدن به این مشکل جلوگیری کنند.

اما به غیر از پروفیل‌های کامپوزیتی، پروفیل آلومینیومی جای خود را همیشه حفظ کرده و در دو قالب ساختمانی و صنعتی در ساختمان سازی به عنوان در، پنجره و… و در دیگر صنایع به عنوان قطعات مختلف صنعتی مورد بهره‌گیری قرار می‌گیرد.

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های پروفیل آلومینیومی با آهن در ساخت در و پنجره در این است که پنجره‌ها و در‌های آهنی انرژی و سوخت زیادی را هدر می‌دهند، اما پنجره‌های آلومینیومی اینطور نیستند و این در بهینه‌سازی مصرف انرژی اهمیت دارد، البته به شرطی که آلومینیوم گالوانیزه باشد.

کاربرد پروفیل در صنعت برق و الکترونیک
خواندن

ضمن اینکه آلومینیوم به خاطر رنگ روشن و سفیدش در مقایسه با آهن، حس زیبایی به ساکنان خانه می‌دهد.

 

پروفیل گالوانیزه


پروفیل گالوانیزه هم برای تغییر ناپذیر سازی بیشتر امروزه در صنعت در و پنجره‌های یو پی وی سی کاربرد زیادی پیدا کرده است.

از مزایای به کارگیری پروفیل گالوانیزه در پنجره‌های یو پی وی سی بازداری از مشکل هرز شدن پیچ‌ها و افتادگی بازشوهای درها و پنجره‌ها است. همچنین یکی دیگر از مزایای آن بالا بردن ثبات و پایداری در برابر فشارهای جوی در ارتفاعات بالا است،

چرا که در ارتفاعات بالا مشابه برج‌ها، نیروی باد به طور قابل ملاحظه‌ای می‌تواند به پنجره‌ها فشار وارد کند و در طبقات پایین تر هم به دلیل نشست ساختمان، پنجره‌ها ممکن است در معرض فشار قرار گیرند.

کاربرد پروفیل در صنعت ساختمان سازی

به این نکته هم باید توجه کنید که هرچه فشار بیشتری به پنجره وارد شود و مساحت پنجره بزرگ‌تر باشد، ضخامت پروفیل‌های گالوانیزه نیز باید بیشتر باشد که معمولا از یک میلیمتر آغاز شده و با توجه به اندازه مورد نظر تا ۲ میلیمتر نیز افزایش می‌یابد.کاربرد پروفیل در صنعت ساختمان سازی

اینستاگرام سام آلومینیوم

شاید برای شما هم جالب باشد

هزینه قالب اکستروژن برای پروفیل آلومینیوم

کاربرد هیت سینک آلومینیومی در خنک کننده ها

واحد دکورال پروفیل آلومینیوم

 

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری ستاره زده شده اند *