کاربرد آلومینیوم میزان استفاده از آلومینیوم فراتر از همگی فلزات به جز آهن می باشد. به راستی فلز آلومینیوم در همگی قسمت‌های اقتصاد جهانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. آلومینیوم بر اثر تبخیر در خلاء، پوششی بوجود می آورد که روشنایی مرئی و گرمای شعاعی را منعکس می کند.

در گذشته آلونیت برای تهیه سولفات آلومین و سولفات پتاسیم به کار برده می شد ولیکن امروزه از آلونیت در جاسازی آلومینیوم و نیز سولفات پتاسیم و اسید سولفوریک بهره‌گیری می شود.

افزایش سریع فرآوری آلومینیوم به دلیل افزایش زیاد در مصرف آن، توسعه و کاهش خرج های معدنکاری بوکسیت، حمل و نقل و … بوده است.

تقریبا ۹۲درصد فلز آلومینیوم از بوکسیت پرعیار بدست امده و بقیه از بوکسیت های کم عیار (نزدیک به ۵درصد) و مواد خام غیر بوکسیت (نفلین، آلونیت، آنورتوزیت و … ) تهیه می شود. افزون بر این تولید اولیه فلز آلومینیوم (آلومینا) برای فرآوری نمکهای فلوریت – آلومینیوم و فلوریت – کریولیت به کار برده می شود.

فرآوری سرامیک های الکتریکی، نسوزها و مواد ساینده (حاوی Al2O3) نیز افزایش یافته و مصرف فلز آلومینیوم در صنایع کیمیایی نیز توسعه یافته است.

 

موارد استفاده فلز آلومینیوم

کاربرد آلومینیوم

 

استفاده از آلومینیوم در قوطی ها وبسته بندی ها


آلومینیوم در موارد مختلفی در استعمالات بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرد که عبارتند ‌از بدنه قوطی‌های کنسرو- سر و ته قوطی های کنسرو- حلقه و تسمه- فویل- بسته‌بندی‌های قابل انعطاف و بسته بندی های نیمه مستحکم غذا.

استفاده از آلومینیوم در بدنه و سر و ته قوطی‌های کنسرو مهمترین استعمال آلومینیوم در این بخش از صنعت است که۹۰% آن را تشکیل می دهد. صنایع بسته‌بندی، دومین صنعت بزرگ استفاده از آلومینیوم بعد از صنعت حمل و نقل هستند ولی مقادیر بسیار متفاوتی از آلومینیوم در این صنعت در کشورهای جهان مصرف می شود.

کاربرد آلومینیوم

 

 

استفاده از آلومینیوم صنعت ساختمان سازی


ساختمان سازی بازار مهمی برای آلومینیوم است که در آن آلومینیوم و آلیاژهای آن مورد استفاده قرار می گیرند. مهمترین فاکتورهایی که باعث می شوند از آلومینیوم در این قسمت استفاده شود، وزن کم، شکل پذیری بالا، مقاومت بالا در برابر زنگ زدگی، هزینه کم برای نگهداری، عمرطولانی و عدم‌نیاز به رنگ‌کردن است.

وزن کم آلومینیوم باعث می‌شود که هزینه احداث بنا پایین آمده، زمان ساخت نیز کاهش یابد.

آمریکا بزرگترین مصرف کننده آلومینیوم در ساختمان‌سازی است که تقاضای آن ۳/۱ میلیون تن در سال ۱۹۹۶ بوده است. دیگر کشور بزرگ مصرف کننده آلومینیوم ژاپن است که یک میلیون تن مصرف داشته است. درها و پنجره‌های آلومینیومی نیز موارد استفاده فراوانی دارند.

 

استفاده از آلومینیوم در صنایع برق


آلومینیوم با خلوص ۷/۹۹% دارای خصوصیات الکتریکی مس استاندارد با خلوص ۵/۶۳% است. میزان ناخالصی های اندکی مانند کروم، منگنز، تیتانیم و وانادیم در کاهش خاصیت هدایت الکتریکی آلومینیوم بسیار موثر است. تیتانیم و وانادیم که بیشترین نقش در این زمینه دارند را می توان با اضافه کردن ترکیبات پتاسیم از ماده مذاب آلومینیوم جدا کرد.

منیزیم و سیلیس برای افزایش خواص فیزیکی آلومینیوم به آن اضافه می شوند تا آلیاژی مقاوم از آلومینیوم بسازند، اما آلیاژ حاصل خاصیت هدایت الکتریکی ضعیفتری نسبت به آلومینیوم خواهد شد. آلومینیوم ۶۰% هدایت الکتریکی مس را دارد ولی چگالی آن بسیار کمتر از مس است (۶/۲ در برابر۹). وزن رساناهای ساخته شده از آلومینیوم کمتر از نصف وزن رساناهای مسی است.

از دهه ۱۹۲۰ تاکنون آلومینیوم برای قسمت بالای دکل های انتقال برق فشار قوی به کار می‌رود. استحکام بالا به نسبت وزن کم، باعث می شود که بتوان با‌ان دکل های بلند و مستحکمی ساخت. که باعث کاهش قیمت در سیستم انتقال نیرو می شود. آلومینیوم اغلب در برابر خوردگی مقاوم است. البته اندازه بزرگ وسایل ساخته شده از آلومینیوم یک ضعف است. رساناهای تولیدی از آلومینیوم، ۲۸% از انواع مسی آن بزرگترند.

فرآورده های صنعت برق، بازار بسیار با اهمیتی برای آلومینیوم هستند. مقادیر متفاوتی از محصولات آلومینیوم در صنایع برق به مصرف می رسد، ولی مهمترین آنها استفاده از آلومینیوم در صنایع کابل های عایق دار (۲۸% از موارد حمل و نقل شده) و به صورت ورقه ای (۲۰%) است.

 

کاربرد آلومینیوم در وسایل با دوام


کولرها، یخچال‌ها و فریزرها بخش های عمده ای هستند که ۳۴% از کل تقاضای آلومینیوم در این بخش را تشکیل می دهند. استفاده از آلومینیوم در این سه صنعت در ۱۵ سال اخیر ۲ برابر شده است. البته استفاده از آلومینیوم در وسایل پخت وپز مثل اجاق گاز، رو به کاهش نهاده است، زیرا می تواند باعث بیماری آلزایمر شود.

هیت سینک آلومینیومی
خواندن

از آلومینیوم در تولید ماشین لباسشویی نیز استفاده می شود.

یکی از کاربردهای اولیه آلومینیوم در ساخت لوازم آشپزخانه، به خصوص قابلمه ها و مواردی از این دست بوده است. این فلز از آن جهت در این صنعت مورد استفاده قرار می گیرد که قابلیت انتقال گرمای بالایی دارد، وزن سبکی دارد و در مقابل خوردگی مقاوم است. البته برای کارایی بهتر ظروف آلومینیومی لایه ای از پلیمر به نام تفلون روی آن کشیده می شود که آن را در برابر خراش نیز مقاوم می کند. آلومینیوم در بسیاری از لوازم خانگی مانند اجاق‌گاز، فریزر، یخچال، جارو برقی، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و … به کار می رود. آمار نشان می دهد که تولید این وسایل و استفاده از آلومینیوم در آنها در کشورهای در حال توسعه بسیار سریع تر از کشورهای پیشرفته خواهد بود.

 

کاربرد آلومینیوم در ماشین ها و تجهیزات


آلومینیوم و آلیاژهای آن در ساخت وسایل مهندسی مختلفی به کار می روندو. این بخش شامل صنایع کشاورزی، ساختمان سازی و تجهیزات کارخانه هاست. این موارد شامل لوله های آبیاری، نردبان ها، داربست ها، وسایل اتصالات و سخت افزارهای دیگر است.

 

کاربرد آلومینیوم متالورژی


آلومینیوم در پروسه های تولید استیل، به عنوان آلیاژ در تولیدات فولاد، در روش های احیایی و در پوشش ها مانند گالوانیزه کردن استیل کاربرد دارد.

الف- تصفیه کردن فولاد

آلومینیوم در پروسه های مدرن تولید فولاد و برای پالایش فولاد به کار می رود. مواد دیگری مانند سولفورها، اکسیژن، هیدروژن و نیتروژن ممکن است که از آلیاژها حذف شوند. آلومینیوم به فولاد مذاب اضافه می شود تا فرآیندها بهتر انجام شوند.

ب- آلیاژهای فولادی

آلومینیوم به فولاد اضافه می شود تا خصوصیات مکانیکی (فیزیکی) فولاد را بهبود بخشد. آلومینیوم به فولادهای دارای کربن کم اضافه می شود تا با کاهش میزان نیتروژن، میزان کشش آن را افزایش دهد. نیترید آلومینیوم، نیتروژن را از مجموعه حذف می کند. بعضی دیگر از آلیاژها از افزوده شدن نیوبیم، تیتانیم و وانادیم به دست می آیند. فولادهای ضدزنگ مقادیری آلومینیوم دارند که البته ممکن است تیتانیم نیز به آن افزوده شده باشد.

پ- گالوانیزه کردن

یکی از مصارف مهم آلومینیوم، استفاده از آن به عنوان محافظ ورقه های فولاد برای جلوگیری از زنگ‌زدگی است. این ترکیب پوشاننده فولاد شامل ۵۵% آلومینیوم، ۵/۴۳% روی و ۵/۱% سیلیسیم است.

کاربرد آلومینیوم

استفاده اصلی از آهن گالوانیزه و ترکیبات مشابه آن در صنایع اتومبیل سازی است که معمولاً برای خطوط انتقال سوخت، خطوط خنک کننده روغن و خطوط هدایت نیرو به کار می‌رود. در اتومبیل های جدیدی که در آمریکا ساخته می شوند، ۳۰ متر از لوله های گالوانیزه به کار می رود. این لوله ها در مقابل زنگ زدگی بسیار مقاوم هستند. در قسمت‌هایی از موتور هم از آلیاژهای آلومینیوم استفاده می شود، زیرا وزن را کاهش می دهد (فولاد گالوانیزه).

 

کاربرد آلومینیوم باتری ها


آلومینیوم در موارد متعددی برای تولید و ذخیره سازی انرژی الکتریکی مورد آزمایش قرار گرفته است. استفاده از باتری های آلومینیوم هوا بخصوص در ماشین هایی که با انرژی الکتریسیته فعالیت می کنند، گسترش یافته است. البته این میزان در ماشین های دیگری که انرژی کمتری مصرف می کنند نیز گسترش یافته است. از سال ۱۹۸۸ تلاشی آغاز شده تا باتری های آلومینیوم هوا در مراکز سوییچ مخابراتی، جایگزین باتری های سرب اسید شوند. باتری های این مراکز باید دارای شرایط ویژه ای باشند که سعی شده در محصولات تولید لحاظ شود. این باتری ها بعنوان ذخیره باتری های سرب- اسید فعالیت می کنند و یا باتریی های که در صورت نقص در باتری‌های سرب-‌ اسید از آنها جهت امور مخابراتی استفاده می‌شود

 

کاربرد آلومینیوم در جواهر سازی


اکسید Al (آلومینا) بصورت یاقوت و سافیر در جواهر سازی به عنوان سنگ های قیمتی و زینتی کاربرد دارد.

کاربرد آلومینیوم

 

کاربرد آلومینیوم در پزشکی و داروسازی


یونانی ها و رومی های قدیم عنصر آلومینیوم را به عنوان بند آورنده خون (منقبض کننده) در هنگام خونریزی بهره‌گیری می کردند که هنوز هم برخی از Alum (زاج سفید) به عنوان بند آورنده خون بهره‌گیری می کنند. درباره خواص دارویی یاقوت، در کتاب الجماهیر ابوریحان بیرونی آورده شده است که یاقوت شادی آور می باشد و یاقوت سفید را ضد مرض های وبا و طاعون می دانسته اند. از پودر اکسید آلومینیوم مصنوعی و پودر پومیس برای برداشتن پوست های مشکل استفاده می شود. به علاوه از این مواد برای تمیز کردن دندان به عنوان پودرهای دندانی نیز کاربرد می شود.

کاربرد آلومینیوم در صنعت هوافضا
خواندن

 

کاربرد آلومینیوم در مواد نسوز


بوکسیت ها بعنوان دیرگداز کاربرد دارند و بوکسیت خام ۵ الی ۳۰درصد رطوبت دارد که بعد از خشک کردن به ۱درصد می‌رسد. مشخصات شیمیایی بسته به کاربردهای پایانی متغیر است.

کاربرد آلومینیوم

 

کاربرد آلومینیوم در نیمه رساناها


آلومینیوم یکی از موادی است که پتانسیل لازم برای تولید رساناهای با قدرت بالا را داراست. رساناهای با قدرت بالا، مواد یا آلیاژهایی هستند که مقاومتی در برابر جریان برق ندارند وآن را بدون اتلاف انرژی و به سرعت منتقل می نمایند. بیشتر رساناهای با قدرت بالایی که تاکنون گسترش یافته اند فقط در دمای بسیار پایین، فعالیت می کنند.

 

سایر مصارف آلومینیوم


استفاده دیگر آلومینیوم در مهمات سازی است که البته اندک است. از آلومینیوم در تفنگ ها استفاده می شود تا قابلیت و کارایی آنها بالا رود. در بعضی موارد بر روی ورقه های آهنی، لایه ای از مس یا آلومینیوم کشیده می شود. در بعضی موارد هم در کلت های کمری نیروهای پلیس و در بعضی از کشورها در ضرب سکه به کار می رود. از پودر آلومینیوم در صنایع معدنی نیز استفاده می شود.

بوکسیت در تولید سیمان نیز به کار برده می‌شود. آهک‌ها معمولأ بعنوان منبعی از بوکسیت در ساخت سیمان پورتلند بکار گرفته می‌شوند، اما گاهی اوقات جهت افزایش میزان آلومینا تا حد مورد نیاز در سیمان از بوکسیت استفاده می‌شود. آلومینا به عنوان جایگزینی برای بوکسیت در تولید محصولات شیمیایی آلومینیومی به کار می‌رود. میزان مصرف بوکسیت همچنان تابعی از تقاضای آلومینای متالورژیکی است.

در حدود ۹۰ درصد آلومینا جهت تولید آلومینیوم استفاده می‌شود. تقریباً ۲ تن آلومینا برای تولید یک ‌تن آلومینیوم اولیه مورد نیاز است. آلومینیوم خالص نرم و دارای استحکام محدودی است. این فلز می‌تواند با کارهایی مانند لوله‌کردن و یا قالب‌بندی تا حدودی سخت شود و استحکام پیدا کند. اما این سختی و استحکام جهت به‌کاربردن، نسبتاً پایین است و در نیتجه آلومینیوم بیشتر همراه با سایر فلزات به صورت آلیاژ به کار می‌رود، هر چند که میزان فلزات افزوده شده به آلومینیوم دارای نسبت پایینی در آلیاژ می‌باشند.

به منظور دستیابی به کیفیت مناسب در دامنه کاربرد مهندسی، ممکن است در آلیاژها یک یا چند عنصر به آلومینیوم اضافه شود. مقدار این افزودنی‌ها به طور زیادی سختی، استحکام و سایر خصوصیات آلومینیوم را افزایش می‌دهد. عناصر آلیاژهای معمولی شامل سیلیس، مس، منگنز، منیزیم، روی، کروم، زیرکن، وانادیم، نیکل، تیتانیم، آهن و لیتیم می‌باشد.

برمید آلومینیوم: بعنوان کاتالیزور.

فورم استات آلومینیوم: پارچه‌های مقاوم ضدآب.

ایزپروپیلات آلومینیوم: آب گیر، پارچه‌ ضدآب، کاتالیزور.

نیترات آلومینیوم: به‌عنوان کاتالیزور در پالایش نفت، فیلانن، تثبیت کننده چاپ.

آلومینای تکلیس‌شده: ثابت دربرابر خوردگی، هدایت گرمایی بالا و عایق الکتریکی برای تمیز کردن وسایل چوبی و فلزی و کامپیوتر، عدسی، کاتالیزور و … .

آلومینای ورقه‌ای شکل (Tabular Alumina): چگالی بالا، درجه خلوص، دمای ذوب بالا، تخلخل کم، مقاومت الکتریکی زیاد، ثابت دربرابر شک حرارتی، اصطکاک و مواد شیمیایی، مستورهای غیر پایه همانند آجر، سیمان و … .

تری هیدرات آلومینیوم: ماده‌ای سفید، سبک، دانه‌ریز و ورقه‌ای به عنوان رنگدانه پرکننده در چسب، وسایل آرایشی، کاغذ، لاستیک و بتونه‌کاری، مونث خام برای کاتالیزور، سرامیک، شیشه، زیوست سنتزشده، پودر ساینده ملایم (دندان پزشکی) و … .

کلرید آلومینیوم بدون آب: کاتالیزور در شیمی آلی.

تأخیر انداز آتش:

اکسید آنتیموان، آزبست، بورات، برم، کوولیت، دیاتومیت، منیزیت و منیزیا، پرلیت، فسفات، پومیس، ورمیکولیت.

مواد اصطکاک‌زا:

آزبست، باریت، رس (آتاپولیت، کائولن، اسپیولیت)، گارنت، گرافیت، ژیپس، میکا، پومیس، پیروفیلیت، سیلیس، اسلیت، ورمیکولیت، ولاستونیت، زیرکن.

فیلتر:

بریلیوم، منیزیم، فولاد، تیتانیوم، شیشه و کاغذ (در ظروف).

نسوز:

آندالوزیت، کرومیت، کیانیت، دولومیت، گرافیت، منیزیت، الیوین، پیروفیلیت، رس‌های نسوز، سیلیس، سیلیمانیت، زیرکن.

 

بازیافت آلومینیوم


بیش از ۶۰% فلز آلومینیوم بازیافت می‌شود و قراضه آلومینیوم در بازار جهانی تجارت می‌شود. قراضه‌های آلومینیوم به طورگسترده به ذوب‌کنندگان آلومینیوم ثانویه فروخته می‌شود، این طریق از یک طرف به حفظ و سلامت محیط زیست کمک می‌کند و هم از نظر بازرگانی مقرون به صرفه است، چراکه در هزینه ذوب و تولید آلومینیوم از نظر مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌شود. پوشش‌های نسوز کوره‌های بلند آهن، فولاد و شیشه چندین مرتبه بازیافت می‌شود، با این وجود، موادی که مصرف شده، برای استفاد دوباره جداسازی و پالایش آنها سخت است و بعضی ویژگان فیزیکی و شیمیایی آنها تغییر می‌یابد، فلذا از مواد بازیافتی برای تولیدات با درجه پایین‌تر استفاده می‌شود.

اینستاگرام سام آلومینیوم

شاید برای شما هم جالب باشد

هزینه مواد اولیه

واحد رنگ پودری الکترواستاتیک پروفیل آلومینیوم

ساخت قالب اکسترود آلومینیوم

 

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری ستاره زده شده اند *