کاربرد آلومینیوم در صنعت هوافضا مدتی است که آلیاژهای آلومینیوم در ساخت اجسام هوافضا به کار برده می شود ، اما همچنان فضا برای گسترش و تولید انواع محصولات سبک تر و مقاوم تر در برابر خوردگی با استفاده از فنون جدید فراوری وجود دارد.

طبق اظهارات کمپانی آلکن گلوبال فرانسه، طی یک دهه اخیر آلیاژهای آلومینیومی منطبق با اقتصاد هوا و فضا‌ ، درمقایسه با ۳۰ سال گذشته توسعه یافته است. تلاش های اخیر شرکت آلکن به منظور فرآوری آلیاژهای آلومینیومی برای مقاصد دفاعی و هواپیماهای تجاری به فرآوری موادی منجر شده است که مقاومت بیشتر در مقابل خوردگی و خواص مکانیکی بهتری دارند. مرکز تحقیق و گسترش آلکن در فرانسه، برنامه توسعه ای برای آلیاژهای آلومینیوم، مس، لیتیوم و نقره به اجرا درآورده است که ضمن فراهم کردن امکان دستیابی بهتر، اثرات نامطلوب ناشی از پر هزینه بودن تولید آنها را کم کند.

 

کاربرد آلومینیوم در هوا و فضا


آلومینیوم ، فلزی نرم و سبک، ولی قوی است، با ظاهری نقره‌ای – خاکستری مات و لایه نازک اکسیداسیون که به دلیل تماس با هوا در سطح آن ساخته می‌شود، از زنگ خوردگی جلوگیری می‌کند. وزن آلومینیوم حدودا یک سوم وزن فولاد یا مس است.ِ چکش خوار ، نرمش پذیر و به راحتی خم می‌شود. در ضمن بسیار بادَوام و ثابت در برابر زنگ خوردگی است. بعلاوه ، این عنصر غیر مغناطیسی ، بدون جرقه ، دومین فلز چکش خوار و ششمین فلز انعطاف‌پذیر است.

کاربرد آلومینیوم در صنعت هوافضا

آلومینیوم کاربردی‌ترین فلز پس از آهن هم از نظر ارزش و هم از نظر کیفیت است و تقریبأ در تمامی بخشهای صنعت دارای اهمیت می‌باشد. آلومینیوم ناب-سره ، نرم و لاغر است، اما می‌تواند آلیاژهایی را با مقادیر کمی از مس ، منیزیوم ، منگنز ، سیلیکون و دیگر عناصر بوجود آورد که این آلیاژها ویژگی‌های مفید گوناگونی دارند. این آلیاژها اجزای مهم هواپیماها و راکتها را می‌سازند .

رنگ کردن و آنادیز پروفیل آلومینیوم
خواندن

 

برای ساختمان اسکلت بال و بدنه هواپیما که از تیرک های بسیار نیرومند و محکم و بزرگ و کوچک ساخته می شود باید ثابت ترین و سبک ترین و پرقدرت ترین فلزات به کار برده شود.

فلزاتی چون تیتانیوم و آلومینیوم و منیزیم و تنگستن و در برخی قسمت ها هم از آلیاژهای ترکیبی و مصنوعی کمک گرفته شده است.

 

پوسته بدنه هواپیما ممکن است از آلیاژهای متنوع آلومینیومی ساخته شود که متداولترین آنها نوع ۲۱۱۷ می‌باشد و قابلیت استفاده در هر گونه ساختمان و روشی را دارد. ولی در برخی از هواپیماها نمونه های گونه ۲۰۲۴ و ۷۰۷۵ استفاده می‌شود که قابلیت عملیات حرارتی را داشته و مقاومترین آلیاژ آلومینیوم به حساب می آیند.

 

کمپانی ها مختلف مانند: Boeing و Douglas از نمونه تقویت شده ۷۰۷۵ برای ساختمان تولیدات سنگین خود استفاده می‌کنند که از ثبات زیاد فوقانی برخوردار هستند و اصطلاحا”” Anti Fatigue Life(خستگی ناپذیر) می‌باشند.

 

عرضه آلیاژهای جدید آلومینیوم-لیتیومی به بازار، صنعت هوافضا را متحول ساخته است. نسل سوم آلیاژهای آلومینیوم-لیتیومی عرضه‌شده بدست شرکت آلکوا به‌همراه تکنولوژی پیشرفته در این شرکت، ساخت بدنه‌های منحصربه‌فرد برای صنعت هواپیما‌سازی را ممکن کرده که این هواپیماها سبک‌تر و با صرف هزینه کمتر به مرحله تولید می‌رسند.

طی دهه اخیر، توجهات ویژه‌ای برای به کارگیری آلومینیوم در بدنه هواپیماها شده است، به‌عنوان نمونه در برخی از هواپیماها همانند بوئینگ ۷۸۷ و ایرباس ۳۵۰A برنامه‌ریزی برای بهره‌گیری بیش از قبل فیبرهای کربنی در بدنه هواپیما وجود داشته است. مزیت آلومینیوم به فیبرهای کربنی از دهه گذشته تاکنون به‌طور جدی مطرح بوده است.

استخراج آلومینیوم
خواندن

امروزه شرکت‌های گوناگون ازجمله آلکوا موفق به تولید آلیاژهای آلومینیوم-لیتیومی جدیدی شده‌اند که نسبت به کامپوزیت‌های کربنی، ۱۰ درصد وزن کمتری دارند و لذا می‌توان بدنه هواپیما را سبک‌تر ساخت. خرج تولید این آلیاژها نیز ۳۰ درصد کمتر از کامپوزیت‌های کربنی است و به‌همراه آن سلامتی و تسکین سرنشینان تأمین می‌گردد.

کاربرد آلومینیوم در صنعت هوافضا

سخنگوی کانستلیوم (Constellium) اظهار داشته که نسل جدید آلیاژهای آلومینیوم-لیتیومی ساخت این شرکت، وزن هواپیما را ۲۵ درصد کاهش می‌دهد. این آلیاژها حائز چگالی کمتر،‌ استحکام بالا و پایداری دربرابر تخریب بیشتری نسبت به مواد به‌کار رفته پیشین در صنعت هوافضاست.

نخستین نسل آلیاژهای آلومینیوم-لیتیومی در صنایع هوافضا و صنایع پدافند به‌کار رفته‌اند. این آلیاژها اولین‌بار در ایرباس ۳۸۰A مورد استفاده قرار گرفتند. پس از آن بوئینگ ۷۸۷ متحول شد و از این آلیاژ در فرآوری محصولات خویش بهره برد.

 

به‌گفته یکی از کارشناسان ساخت هواپیما، به کارگیری آلیاژهای آلومینیوم-لیتیومی در هواپیماسازی نسبت به مصرف کامپوزیت‌ها، مصرف سوخت را ۲۷-۲۲ درصد و وزن هواپیما را ۱۰-۶ درصد کاهش می‌دهد. درعین‌حال پایداری به خوردگی و ساختار بدنه هواپیما ۱۰۰ درصد درمان می‌یابد. به‌نظر می‌رسد با ورود نسل جدید آلیاژهای آلومینیوم-لیتیومی به بازار آینده مثبتی در انتظار صنایع هواپیماسازی باشد.

کشورهای آلمان،فرانسه،روسیه و آمریکا حائز فناوری تولید این آلیاژها (برای بدنه ی هواپیماها) می باشند. جالب توجه آنکه آلیاژی که آمریکا برای هواپیماهای جاسوسی استفاده کرده قابلیت تحمل گرما تا دمای خورشید را داراست. کاربرد آلومینیوم در صنعت هوافضا

اینستاگرام سام آلومینیوم

شاید برای شما هم جالب باشد

هزینه های کنترل کیفیت

ساختار هیت سینک آلومینیومی

پروفیل کامپوزیتی

 

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری ستاره زده شده اند *