آدرس: اتوبان قم-تهران، شهرک صنعتی شمس آباد، بلوار نگارستان، خیابان فروردین جنوبی، پلاک 23

ایمیل: samaluminiumiranian@gmail.com 

تلفن : ۰۲۱۵۶۲۳۵۶۸۶

  • 0
bg_image
ارسال شده توسط

روح الله محمدی

درباره نویسنده

کارشناسان تولید محتوا سام آلومینیوم

authourimage

کارشناسان تولید محتوا سام آلومینیوم سام آلومینیوم مفتخر است که در حوزه صنعت اطلاعات تخصیی و جذاب را در اختیار علاقمندان قرار دهد. در صورتی که در حوزه ای نیاز بیشتر به اطلاعات کاربردی دارید با ما در تماس باشید.

همه مطالب من

برچسب ها

آلومینیوم در صنعت
اگر کارآفرین یا صاحب کسب و کاری در صنعت هستید؛ اگر شغل آزاد دارید و یا در ساختمان سازی فعالیت دارید؛ به اهمیت آلومینیوم پی برده اید و بسیاری از افراد بیرون از صنعت این سوال برایشان مطرح است که چرا آلومینیوم در صنعت مهم است!؟ ما در این مقاله به صورت دقیق به شما اثبات می کنیم که آلومینیوم غیر قابل جایگزین است و هیچ فلز دیگری در طبیعت و هیچ عنصر دیگری نمی تواند نقش پر اهمیت آلومینیوم را جبران کند.  

آلومینیوم چیست؟

آلومینیوم یک عنصر شیمیایی در جدول تناوبی است و نماد آن Al است. در طبیعت، آلومینیوم به صورت یک فلز یا عنصر بی‌فلزی در دسترس است. این عنصر به شکل خالص نسبتاً نرم و سبک است و از نظر شیمیایی بسیار پایدار است.

جایگاه آلومینیوم در جدول تناوبی

آلومینیوم در جدول تناوبی در گروه 13 و دوره سوم قرار دارد. این عنصر با جرم اتمی ۱۳٫۰۰۸ و عدد اتمی ۱۳ به دست می‌آید. همچنین، آلومینیوم ۱۳ الکترون و ۱۳ پروتون در هسته اتمی خود دارد.

ویژگی های مهم آلومینیوم در صنعت

از ویژگی‌های مهم آلومینیوم 1. سبکی و پایداری 2. نقطه ذوب پایین در حدود ۶۶۰ درجه سلسیوس 3. و مهم تر از همه دارای نقطه جوش آن است که بالا نیست این ویژگی‌ها باعث می‌شود آلومینیوم به راحتی قابل فرآیندهای قالبگیری و پرس کردن باشد. 4. از نظر شیمیایی بسیار پایدار است و به‌راحتی با هوا و آب واکنش نمی‌دهد. این خاصیت منجر به ایجاد لایه‌ای از اکسید آلومینیوم (Al2O3) روی سطح آن می‌شود که از فلز فعال تر محافظت می‌کند. 5. قابلیت بازیافت آلومینیوم با راه های مختلف از قبیل ریخته گری آلومینیوم و...

کاربرد آلومینیوم در صنعت

آلومینیوم یکی از فلزات پرکاربرد در صنعت است و در تولید انواع محصولاتی مانند فویل آلومینیوم، ظروف غذایی، قطعات خودرو، هواپیماها، ساختمان‌ها و اشیاء زیبایی، صنایع الکترونیک، High-tech، ساختمان مانند در و پنجره، پرده زبرا،  لاین نوری، چراغ خطی و... مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چرا آلومینیوم در صنعت مهم است!؟

وزن سبک آلومینیوم

یکی از ویژگی‌های بارز آلومینیوم، سبکی آن است. آلومینیوم در مقایسه با بسیاری از فلزات دیگر، از جمله فولاد، بسیار سبک تر است. این ویژگی آن را به یک ماده مناسب برای کاربردهایی که نیاز به کاهش وزن دارند، مانند خودروسازی و هواپیماسازی تبدیل می‌کند.  

خواص مکانیکی برجسته آلومینیوم در صنعت

آلومینیوم علاوه بر سبکی، دارای خواص مکانیکی قابل توجهی است. این فلز مقاومت بالایی در برابر خمش، ضربه و خوردگی دارد. این ویژگی‌ها باعث می‌شود آلومینیوم در ساخت قطعات خودرو، قطعات مکانیکی، سازه‌های ساختمانی و سایر بخش‌های صنعتی استفاده گسترده‌ای داشته باشد.

مقاومت به خوردگی آلومینیوم

آلومینیوم دارای لایه اکسیدی بسیار نازک و مقاوم بر روی سطح خود است. این لایه اکسیدی از فلز فعال تر آلومینیوم را در برابر اکسیداسیون و خوردگی محافظت می‌کند. به همین دلیل، آلومینیوم در برابر تماس با هوا و آب مقاوم است و به عنوان یک جایگزین مناسب برای فلزاتی مانند آهن در کاربردهایی که نیاز به مقاومت در برابر خوردگی دارند، استفاده می‌شود.

برچسب‌ها

اشتراک‌ گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست‌های مرتبط