از هیت سینک آلومینیومی برای انتقال حرارت  قطعات الکترونیکی به هوا استفاده می شود تا مقدار دمای قطعه از حد مجاز بیشتر نشود. کاربرد هیت سینک جهت خنک کردن پاور ترانزیستور ها ، LED ها و پردازنده کامپیوتر است. از هیت سینک می توانید برای خنک کردن  LED های ۱۰ تا ۳۰ وات نیز استفاده کنید.

هیت سینک آلومینیومی

 

هیت سینک آلومینیومی چیست


خنک کننده یا گرماگیر که معادل فارسی Heat Sink می باشد، در واژگان فنی نیز همان هیت سینک می باشد.

این قطعه در تولید محصولات گوناگون برای کاهش گرمای تولیدی منبع و مهار گرما بهره‌گیری می شود.

هیت سینک به طور گسترده ای در تولید وسایل الکترونیک که قطعات حساس به افزایش دما دارند، استفاده می شود.

این قطعه گرما تولیدی را جذب می کند و به تدریج تخلیه می کند و به این طریق حرارت فرآورده را مهار می کند.

در بردهای الکترونیکی، افزایش دما از مقدار تعیین شده ای که در مشخصات محصولات ذکر می شود، باعث آسیب رسیاندن به قطعات و در نهایت سوختن آنها می شود. به طور معمول قطعات الکترونیکی مانند ترانزیستور، IC ، دیود و LED در اثر فعالیت تولید گرما می کنند، تولید کنندگان محصولات الکترونیکی برای افزایش طول عمر و بهبود عملکرد محصولاتشان از خنک کننده ها یا همان هیت سینک ها استفاده می کنند. البته برای برخی قطعات همانند LED یک هیت سینک داخلی در ساختارشان طراحی شده است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

 

ساختار هیت سینک آلومینیومی


برای کم کردن گرما اعمالی به یک قطعه الکترونیکی در مسیر این قطعه، مقاومت‌های مختلفی گذاشته می شود. هیت سینک با بهره‌گیری از این تکنیک و خاصیت پایداری مناسب، جایگزین مطمئنی برای مقاومت ها است و به خوبی و به طور کامل حرارت وارد شده بر محصول را مهار میکند.

فرایند تولید پروفیل آلومینیوم
خواندن

 

نقش هیت سینک در LED چیست؟


این قطعه باید از ماده‌ای که رسانش حرارتی خوبی دارد، ساخته شود و فلزات بهترین گزینه برای این کار می باشند، در بین فلزات، طلا بهترین گزینه است ولی به علت قیمت بالای آن جز در موارد خیلی خاص، از این فلز بهره‌گیری نمی شود. پس از طلا، مس گزینه مناسبی است ولی چگالی بالای آن و انعطاف پایینش در شکل پذیری، از این فلز در ساخت هیت سینک استفاده نمی شود.

آلومینیوم فلزی سبک و ارزان است که شکل پذیری مناسبی دارد و به طور گسترده ای در ساخت هیت سینک به کار برده می شود.

قبل از ساخت هیت سینک های مدرن امروزی، تولید کنندگان در صنایع الکترونیک با نصب ورق و شمش آلومنیوم در کناره برد، دستگاه را خنک می کردند. با گذشت زمان با استفاده از ایجاد کانال های هوایی و آبی در هیت سینک ها، تکنیک های جدیدی برای خنک کردن بردها ایجاد شد. فاصله پره ها و  قطر و شکل ظاهری و سایر ویژگی ها مواردی هستند که در نوع طراحی و انتخاب مطرح می شوند. معمولا جهت تبادل بهتر حرارت،  بین قطعات و هیت سینک از خمیر سیلیکون بهره‌گیری می شود.

هیت سینک آلومینیومی

کاربرد هیت سینک آلومینیومی در خنک کننده ها


هیت سینک آلومینیومی در خنک کردن بخش های گرم المان های خنک کننده TEC کاربرد دارد. هیت سینک آلومینیومی در ابعاد ۸۴×۶۸×۳۵ می باشد در صنعت المان های خنک کننده از هیت سینک به جهت داشتن تیغه های بسیار آلومینیومی برای خنک کردن قسمت گرم المان های خنک کننده بهره‌گیری کرد.

آلومینیوم چیست
خواندن

 

در صورتی که قصد دارید از هیت سینک برای خنک کردن المان های خنک کننده بهره‌گیری کنید، بهتر است یک عدد فن نیز بر روی این هیت سینک نصب کنید تا دمای المان شما به کمترین میزان برسد.

 

به یاد داشته باشید که از هیت سینک برای خنک کردن المان های خنک کننده بیش از ۷۷ وات بهره‌گیری نکنید زیرا در صورت استفاده ، دمای طرف گرم المان افزایش می یابد و دمای طرف سرد به اندازه دمای انجماد نخواهد رسید.

 

برای نصب فن بر روی هیت سینک می توانید از فن های ۶ سانتی متری به همراه پیچ ۳ سانتی متری سایز ۴ با گام بلند استفاده بکنید.

اینستاگرام سام آلومینیوم

شاید برای شما هم جالب باشد

هزینه های بسته بندی

کاربرد آلومینیوم در هوا و فضا

موارد استفاده پروفیل آلومینیوم در صنعت برق و الکترونیک

 

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری ستاره زده شده اند *