bg_image
ارسال شده توسط

روح الله محمدی

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

نورپردازی لاین نوری یا چراغ خطی به‌وسیله پروفیل چراغ‌های خطی انجام می‌شود که به‌طور معمول در قالب یک لاین یا نوار قرار دارند. نورپردازی لاین نوری اغلب از LED با تکنولوژی SMD استفاده می‌کند و می‌تواند در محیط‌های مختلف نظیر اداره‌ها، فضاهای تجاری، منازل، فضاهای عمومی، یا حتی به‌عنوان شاخصی از هنر و معماری به کار رود. با سام آلومینیوم همراه باشید تا این نوع نورپردازی را بشناسید.

با قابلیت تنظیم روشنایی و اندازه، این نوع نورپردازی به آرامش و زیبایی فضا افزوده و همچنین مصرف انرژی مناسب، کارایی بالا و عمر طولانی دارد. این مزایا شامل انعطاف‌پذیری در طراحی، کنترل نور و صرفه‌جویی انرژی می‌شوند. همچنین نیاز به نصب حرفه‌ای و هزینه ابتدایی بالا جزو معایب نورپردازی چراغ خطی است. در مقاله دیگری به طور مفصل به مزایا و معایب لاین نوری پرداخته‌ایم که می‌توانید متن آن را از اینجا بخوانید.

نصب حرفه‌ای نورپردازی لاین نوری

نورپردازی لاین نوری

یک روش مدرن و جذاب برای ایجاد نورپردازی در فضاهای داخلی و خارجی است. در این روش، LED داخل پروفیل لاین نوری را به صورت خطی در امتداد سقف، دیوارها، کف، یا سایر سطوح نصب می‌کنند. این نورها معمولاً به صورت نازک و باریک هستند و قابلیت ایجاد تأثیرات مختلف نورپردازی را دارند.

کاربرد لاین نوری در نوپردازی

از جمله استفاده‌های متداول لاین نوری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. نورپردازی داخلی:

در داخل ساختمان‌ها، لاین نوری می‌تواند برای روشنایی معمولی فضاها، ایجاد اثرات زیبایی مانند نورپردازی پس‌زمینه برای دکوراسیون داخلی یا ایجاد اثرات روشنایی در پله‌ها و سقف‌ها استفاده شود.نورپردازی لاین نوری آویزان

خرید بدون واسطه انواع پروفیل لاین نوری سام آلومنیوم + قیمت

2. نورپردازی خارجی:

در فضاهای خارجی نیز، لاین نوری می‌تواند برای روشنایی مسیرهای پیاده‌روی، باغ‌ها، تراس‌ها، یا حتی نورپردازی ساختمان‌ها و فضاهای باز استفاده شود.

3. نمایش نوری:

لاین نوری برای ایجاد نمایش‌های نوری مختلف مانند نمایش آبنمایی، افکت‌های نوری در تئاترها و کنسرت‌ها، یا حتی نورپردازی معماری استفاده می‌شود.طراحی نورپردازی لاین نوری

4. نورپردازی خودروها:

در صنعت خودروسازی نیز از لاین نوری برای ایجاد نورپردازی مختلف در داخل و خارج خودروها استفاده می‌شود، از جمله نورپردازی برای زیر خودرو یا نورپردازی داخلی خودرو.نورپردازی لاین نوری با ایجاد اثرات نورپردازی مدرن و جذاب، به تأثیرگذاری بر فضاها و افزایش جذابیت و زیبایی آن‌ها کمک می‌کند.

5. تحصیلات دانشگاه در مهندسی روشنایی

خوب است بدانید که نورپردازی آن‌قدر اهمیت دارد و جزئیات تخصصی دارد که یکی از شاخه‌های مهندسی برق تحت عنوان مهندسی روشنایی است. در این گرایش مهندسین برق به همه پارامترهای نورپردازی با نگاه مهندسی می‌پردازند تا بتوانند از چراغ خطی بهترین کارایی را برای یک نورپردازی جذاب داشته باشند.

نورپردازی لاین نوری سقف

بیشتر بخوانید: لاین نوری سقف + عکس

مرور کلی نورپردازی لاین نوری

باتوجه به مطالب گفته‌شده برای درک بهتر نورپردازی لاین نوری به صورت گذرا تفاوت چراغ خطی و چراغ معمولی و معایب و مزایای مهم چراغ خطی را مرور می‌کنیم:

تفاوت چراغ خطی و چراغ معمولی

چرا باید چراغ خطی انتخاب کنیم در حالی که به چراغ‌های معمولی عادت کرده‌ایم؟!چراغ خطی و چراغ معمولی دو نوع چراغ هستند که هر دو در صنعت روشنایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اصلی‌ترین تفاوت بین این دو نوع چراغ در طراحی، شکل، اندازه و کاربردهای خاص آن خلاصه می‌شود. ما در این مقاله به برخی از تفاوت‌های اصلی بین چراغ خطی و چراغ معمولی می‌پردازیم:

شکل چراغ خطی

چراغ خطی: این نوع چراغ‌ها به شکلی بلند و باریک هستند. طراحی آن‌ها به گونه‌ای است که به راحتی می‌توانند در فضاهای بلند و باریک مانند سقف‌ها یا دیوارها و نبش‌ها نصب شوند. در ادامه در این مقاله و همچنین در مقالات دیگر در این سایت بیشتر درباره شکل و ابعاد چراغ خطی مطالبی را مطرح می‌کنیم.چراغ معمولی: این نوع چراغ‌ها شکل‌ها و ابعاد متنوعی دارند. این نوع چراغ‌ها به صورت قدیمی یا کم‌مصرف در منازل موجود هستند.
 
 • نورپردازی چراغ خطی (لاین نوری):
  • مزایا:
   • انعطاف‌پذیری در طراحی
   • قابلیت تنظیم روشنایی
   • کارایی انرژی بالا
   • عمر طولانی
  • معایب:
   • هزینه ابتدایی بالا
   • نیاز به نصب و اجرای حرفه‌ای
 • نورپردازی سنتی با چراغ معمولی:
  • مزایا:
   • هزینه ابتدایی پایین‌تر
   • نصب و استفاده آسان
  • معایب:
   • مصرف انرژی بیشتر
   • عمر مفید کمتر
   • انعطاف‌پذیری در طراحی کمتر

چراغ معمولی
چراغ خطی
مزایا
هزینه ابتدائی پایین، نصب و استفاده آسان
انعطاف پذیری، کارآیی، عمر طولانی، مصرف انرژی کم
معایب
مصرف انرژی زیاد، عمر مفید کم، انعطاف پذیری کم
هزینه اولیه بالا، نیاز به نصب حرفه ای

هر فرد یا پروژه‌ ممکن است الزامات متفاوتی داشته باشد، بنابراین انتخاب بهینه بستگی به موارد خاص و اولویت‌های فردی یا محیطی خواهد داشت. همچنین، پیشرفت تکنولوژی و مواد جدید ممکن است باعث تغییر در ارزیابی مزایا و معایب گزینه‌های مختلف شود.

جمع‌بندی مزایای چراغ‌ معمولی

از جمله مزیت‌های مهم چراغ معمولی ارزان بودن آن است. البته باید یادآور شویم که ما معمولی‌ترین چراغ را در نظر گرفته‌ایم و اگر بخواهیم در بین چراغ‌های معمولی بررسی مختصری داشته باشیم؛ متوجه می‌شویم که بسیاری از چراغ‌های عادی از لاین نوری گران‌تر هستند. دو مزیت مهم دیگر چراغ معمولی جهت‌پذیری و همچنین نصب آسان است.

جمع‌بندی معایب چراغ معمولی

توزیع ناهمگون نور چراغ معمولی از جمله معایب اساسی آن به شمار می‌رود. کاربر در یک نقطه روشنایی اشباع شده دارد و در نقطه‌ای دیگر، لوکس نوری کمتر از استاندارد است که این اصلا مطلوب نیست. مصرف انرژی نیز ایراد بزرگی در چراغ‌های قدیمی به شمار می‌آید که باعث بررسی بیشتر شده و فناوری به کمک صنعت روشنایی آمده است تا به نتایج بهتری دست یابند. لازم است در این‌جا بگوییم که مثلا یک لامپ 100 وات 1600 لومن روشنایی تولید می‌کند در حالی که برای LED این روشنایی 1600 لومن با 20 وات ایجاد می‌شود لذا می‌بیند که مصرف انرژی یک پنجم چراغ معمولی است.نورپردازی لاین نوری با کارایی بهتر انرژی

کارایی بهتر در نورپردازی لاین نوری

برای افزایش کارایی انرژی در نورپردازی لاین نوری، می‌توانید به موارد زیر توجه کنید:

1. استفاده از LED با کارایی بالا:

انتخاب LED با کارایی بالا و مصرف انرژی پایین می‌تواند به طور قابل توجهی مصرف انرژی را کاهش دهد. LEDها نسبت به منابع نوری سنتی همچون لامپ‌های فلورسنت و هالوژن، مصرف انرژی کمتری دارند و عمر طولانی‌تری دارند.

2. استفاده از سیستم‌های کنترل هوشمند:

استفاده از سیستم‌های کنترل هوشمند برای مدیریت نورپردازی می‌تواند به بهینه‌سازی مصرف انرژی کمک کند. این سیستم‌ها می‌توانند شامل تایمرها، سنسورها، و سیستم‌های اتوماسیون خودکار باشند که بر اساس شرایط محیطی مانند روشنایی محیط، حرکت، یا زمان، نور را بهینه کنند.

3. استفاده از روش‌های نورپردازی بازتابی:

از جمله روش‌هایی که می‌توانند به کاهش مصرف انرژی کمک کنند، استفاده از روش‌های نورپردازی بازتابی می‌باشد. در این روش، نورهای LED به سمت سطوح با بازتاب مناسبی هدایت می‌شوند تا نور بیشتری به طور موثر منتشر شود و نیاز به نصب نورهای اضافی کاهش یابد.

4. بهره‌وری در طراحی نورپردازی:

با بهره‌وری در طراحی نورپردازی، می‌توانید مصرف انرژی را کاهش دهید. برای مثال، استفاده از رنگ‌های روشن و سطوح با بازتاب بالا می‌تواند باعث افزایش نفوذ نور شود و نیاز به نورهای قوی‌تر را کاهش دهد.با توجه به این موارد، می‌توانید کارایی انرژی در نورپردازی لاین نوری را بهبود بخشیده و مصرف انرژی را به حداقل برسانید.پیشنهاد نورپردازی چراغ خطی کاربردی

پیشنهاد کاربردی برای انتخاب چراغ برای نورپردازی لاین نوری

اگر نیاز به

 • روشنایی یکنواخت در فضای منزل یا محل کار
 • طراحی مدرن و شیک و منحصربه‌فرد
 • دوام و طول عمر بیشتر
 • مصرف انرژی کمتر
 • و البته سرمایه‌گذاری بیشتر

دارید، لاین نوری مناسب‌ترین گزینه است.

اگر اقتصادی‌تر بودن و جهت‌پذیری بالاتر برای روشنایی مورد نیاز شماست، چراغ‌های معمولی ممکن است گزینه مناسب‌تری باشند.

 

توزیع نور در محیط

البته اصطلاح توزیع نور در محیط با توجه به شار نوری منبع نوری و همچنین میزان لوکس نوری و لومن در شار نوری قابل بررسی و بحث است. ولی ما در  این جا به مباحث فنی و فرمول‌های آن اشاره نمی‌کنیم بلکه فقط کلیاتی از آن را مرور می‌کنیم. 

یک چراغ شماتیک در بک گراند مشکی که شار نوری و شدت روشنایی آن مشخص شده است.

شدت روشنایی چراغ

شدت نور چراغ خطی

شاید در مورد شدت نور قبلا شنیده باشید. به قوت نور ساطع‌شده از یک منبع نور، شدت نور می‌گویند. شدت نور منابع معمولی در زوایای مختلف متفاوت است. چون در ابتدا شمع برای روشنایی مورد استفاده قرار می‌گرفت، شدت نور یک شمع استاندارد در صفحه افق به عنوان واحد شدت نور مورد استفاده قرار گرفت.

چراغ‌های خطی معمولاً توانایی توزیع یکنواخت نور در طول یک فضا را دارند. به عنوان مثال، می‌توانند به طور افقی در امتداد دیوار یا سقف نصب شده و نوری یکنواخت در فضا ایجاد کنند. ولی در چراغ معمولی توزیع نور به صورت موضعی انجام می‌شود.

به عبارت دیگر اطراف منبع نوری یا چراغ، روشنی بسیار زیادی دارد و در نقاط دورتر میزان نور طبق قاعده از نور کمتری برخوردار است.

 

استاندارد هفنر و شمع بین‌المللی

در ابتدا استاندارد تعیین شده برای شدت نور رضایت‌بخش نبود. در سال‌های بعد استانداردهای گوناگونی معرفی شد که اهم آن‌ها شمع هفنر، شمع بین‌المللی بود. شمع هفنر شدت نور لامپ هفنر در صفحه افق بود. این لامپ روغن‌سوز که استات آمیل می‌سوزاند در سال 1884 ساخته شد.

در سال 1919 کشورهای آمریکا، انگلستان و فرانسه استاندارد جدید به نام شمع بین‌المللی را قبول کردند و براساس آن لامپ‌های استاندارد ساختند. این لامپ‌های استاندارد لامپ الکتریکی با رشته ذغالی بود. شدت نور لامپ ذغالی در صفحه افق مضرب معین از شمع بین‌المللی بود. این استاندارها به علت تبخیر ذغال و ته‌نشین شدن آن روی حباب، دقت خود را حفظ نمی‌کردند.

حالا با مرور تاریخچه‌ای که مطرح شد متوجه می‌شویم که شدت نور چه سیر تاریخ را طی کرده است. در حال حاضر شدت نور که در لامپ‌های ال.ای.دی آن هم با تکنولوژی اس.ام.دی مورد استفاده قرار می‌گیرد، دستخوش تغییرات بنیادی شده است.

امروزه اگر بخواهید مسائل طراحی روشنایی را دنبال کنید باید بدانید که شدت نور با I نمایش داده می‌شود و واحد آن کاندیلا است. یک کاندیلا شصت برابر کوچکتر از شدت نور ساطع شده از یک سانتی‌متر مربع سطح جسم سیاه در درجه حرارت 2045 کلوین در جهت عمود بر سطح است.

در آینده‌ای نزدیک علاوه بر عناوین مزایا و معایب لاین نوری می‌توانید در خصوص مطالب تخصصی روشنایی از این سایت بهره‌برداری لازم را داشته باشید. ولی به صورت مختصر در این جا تفاوت توزیع نور در محیط را در این دو نوع چراغ مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بیشتر بخوانید: «اصول نورپردازی خانه»

کاربرد چراغ خطی و دیگر چراغ‌ها

چراغ‌ خطی به‌عنوان روشنایی عمومی در فضاهای بلند و باز مانند سالن‌های تجاری یا مسکونی، آمفی‌تئاترها، ایستگاه‌های راه‌آهن و فرودگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ امروزه این کاربرد به همه اماکن و فضاها تسری پیدا کرده است و در هر جایی قابل مشاهده است.

علت این حجم استفاده از چراغ خطی در این اماکن نیز به مزایای چراغ خطی برمی‌گردد. چراغ خطی از جهت دیزاین و شیک‌بودن با چراغ معمولی قابل مقایسه نیست. در سالن‌های تجاری و آمفی‌تئاترها مشخصه زیبا‌بودن دکوراسیون بسیار بااهمیت است.

یک تراشه کوچک LED در بک گراند مشکی و میزان نوردهی همان یک تراشه

قدرت نوردهی یک عدد تراشه LED از نوع SMD

نوع لامپ و تکنولوژی ساخت چراغ خطی

لامپ‌های خطی یا LED‌های استفاده شده در چراغ خطی به اصطلاح LED از نوع SMD است. بدنه چراغ خطی از آلومینیوم است و روی آن طلق قرار می‌گیرد که به آن دیفیوزر می‌گویند دیفیوزرها انواع مختلفی دارند که می‌توانید در مقاله‌ای تحت عنوان دیفیوزر چراغ خطیتوضیحات لازم را به صورت مفصل ببینید. لاین نوری به طور عمودی یا افقی در داخل کناف، دیوار، سقف، قرنیز و یا هر نبش دیگری قرار می‌گیرد.

چراغ‌های معمولی انواع مختلفی از لامپ‌ها مانند لامپ‌های قدیمی تا مهتابی، فیلامنتی، انواع لوستر، ال‌ای‌دی‌ها و فلورسنت‌ها را در برمی‌گیرد. برای بررسی مزایا و معایب چراغ خطی و سایر چراغ‌ها باید اعلام کنیم که تکنولوژی ساخت به سال‌های پیش برمی‌گردد و چندان از فناوری‌های جدید در تولید این نوع لامپ‌ها بهره‌گیری نشده است.

سخن آخر در نورپردازی لاین نوری
«نورپردازی لاین نوری» می‌تواند به ایجاد فضایی جذاب و مدرن کمک کند و محیط کار یا زندگی شما را متفاوت کند. اگر به این نوع نورپردازی علاقه‌مند شده‌اید، می‌توانید با خرید بدون واسطه پروفیل لاین نوری از شرکت سام آلومینوم، به عنوان تولیدکننده پروفیل‌های آلومینیومی عمومی و اختصاصی، نورپردازی دلخواهتان را اجرایی کنید. البته اجرای نورپردازی هم خود موضوعی مهم و مستقل است که در این زمینه هم می توانید از خدمات اجرای لاین نوری در همین مجموعه بهره مند شوید.

برچسب‌ها

اشتراک‌ گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست‌های مرتبط