پنجره آلومینیومی


احتمالا خیلی از افراد پنجره‌های آلومینیومی قدیمی را به خوبی می شناسند. این پنجره‌ها، جز اولین پنجره‌های غیرآهنی بودندکه هم سبک بودند و هم عایق بسیار خوبی نسبت به پنجره‌های آهنی داشتند. طیف وسیعی از تولید کنندگان پس از ورود پنجره های آلومینیومی به بازار به سرعت از آن استقبال کردند و آن را در ساخت و سازهای مختلف مورد استفاده قرار دادند. چند سال بعد در دهه های اخیر، با پیشرفت تکنولوژی، از پروفیل‌های آلومینیومی در حوزه تولید انواع درب و پنجره دوجداره نیز استفاده شد و این صنعت را وارد عرصه جدیدی کرد.


پنجره آلومینیومی

احتمالا خیلی از افراد پنجره‌های آلومینیومی قدیمی را به خوبی می شناسند. این پنجره‌ها، جز اولین پنجره‌های غیرآهنی بودندکه هم سبک بودند و هم عایق بسیار خوبی نسبت به پنجره‌های آهنی داشتند. طیف وسیعی از تولید کنندگان پس از ورود پنجره های آلومینیومی به بازار به سرعت از آن استقبال کردند و آن را در ساخت و سازهای مختلف مورد استفاده قرار دادند. چند سال بعد در دهه های اخیر، با پیشرفت تکنولوژی، از پروفیل‌های آلومینیومی در حوزه تولید انواع درب و پنجره دوجداره نیز استفاده شد و این صنعت را وارد عرصه جدیدی کرد.


سام الومینیوم به پشتوانه سال ها تجربه در صنعت آلومینیوم و تکیه بر دانش متخصصان خود در این حوزه، مدت هاست که فعالیت تولیدی‌ خود را در زمینه تولید و عرضه انواع پروفیل‌های آلومینیومی صنعتی و ساختمانی، طراحی مجهزترین سیستم‌های درب و پنجره و نمای ساختمان، اکسترود پروفیل های آلومینیومی، ایجاد پوشش رنگ الکترواستاتیک و آنادایز و…. آغاز کرده است.یکی از افتخارات سام آلومینیوم به کارگیری ماشین‌آلات مدرن از جمله دستگاه های پیشرفته پرس اکستروژن با برندهای معتبر و بهره گیری از منابع انسانی متخصص و توانمند است که ظرفیت تولید این شرکت را بصورت سالانه به طور چشمگیری افزایش داده است. سیستم‌ها و قالب‌های طراحی شده در مجموعه سام آلومینیوم، با استفاده از ماشین آلات پیشرفته و طراحان حرفه ای در مجموعه‌های قالب سازی مدرن و تحت نظارت و مدیریت تکنسین های متخصص تولید می‌شود.

پروفیل آلومینیومی و فرآیند اکستروژن

در لغت پروفیل به معنی ثابت بودن مقطع در طولی مشخص تعریف شده است. در صنایع مختلف، تولید فلزات و عملیات ساخت و ساز، پروفیل ها تنوع بسیار زیادی دارند. یکی از کاربردهای عمده و اصلی‌ترین پروفیل‌های آلومینیومی، برای ساخت درب و پنجره‌های فلزی می‌باشد. اما پروفیل های آلومینیومی چگونه تولید می شوند؟

فرآیندی که در آن آلومینیوم طی عملیاتی خاص به پروفیل های آلومینیوم مورد نظر تبدیل می شود اکستروژن آلومینیوم نامیده می شود. در واقع می توان گفت پروفیل اکستروژن آلومینیوم بخش زیادی از تولیدات و مصارف آلومینیومی را به خود اختصاص داده است .برای تولید پروفیل آلومینیوم، ابتدا ماده اولیه یا بیلت آلومینیوم را تحت فشار بسیار بالا و درجه حرارت متناسب با نوع آلومینیوم می گذراند. سپس برای تغییر شکل ماده اولیه آن را از میان قالب های مخصوصی حرکت می‌دهند. بیلت با عبور از درون قالب تحت تاثیر اعمال فرآیند حرارتی و فشار بالا تغییر شکل پیدا می کند و در نهایت پروفیل آلومینیوم تولید می‌شود.

پروفیل پنجره های آلومینیومی چیست؟

پروفیل های آلومینیومی که به صورت قطعه‌هایی با ویژگی هایی نظیر سطح مقطع معین، طول بلند و وزن های متفاوت تولید می شوند انواع مختلفی دارند. در واقع می توان گفت امروزه پروفیل آلومینیوم در بازار به سه صورت صنعتی، ساختمانی و اختصاصی (درب و پنجره) تولید و عرضه می‌شود. دو نمونه دیگر پروفیل آلومینیومی در بازار انواع فابریک یا درجه۱ و نوع تبدیلی یا ضایعاتی آن می باشد که هر کدام خواص و عملکردهای متفاوتی دارند. درباره آلومینیوم اختصاصی درب و پنجره نکته قابل توجه، نوع سطح مقطعی است که برای قاب های آن و سایر یراق آلات مورد استفاده قرار می گیرد. اما پروفیل اختصاصی درب و پنجره چه کاربردها و مزایایی دارد؟

درب و پنجره آلومینیومی دوجداره چیست؟

پنجره دوجداره آلومینیومی یا پنجره‌های تولید شده از پروفیل‌های آلومینیومی، نوعی خاص از درب و پنجره‌ها هستند که به دلیل تکنولوژی تولید آن، سال هاست که در صنعت ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت پنجره آلومینیومی قدیمی با پنجره های آلومینیومی جدید

اولین و قدیمی ترین درب و پنجره‌های آلومینیومی، با کمک میل‌گردهایی به هم متصل می‌شدند که امکان تبدیل آن به درب و پنجره‌های دوجداره وجود نداشت. با گذشت زمان برای بازدهی بیشتر و افزایش کیفیت درب و پنجره‌های آلومینیومی، نسل جدیدتری از درب و پنجره‌ها که تحت عنوان اس تی معروف بودند تولید و روانه بازار شدند. درب و پنجره‌های اس تی با وجود این که قابلیت دوجداره شدن را داشتند اما باز هم ضعف هایی مانند درزهای آن و… وجود داشت که باعث می شد نقاط قوت آن مانند دو جداره بودن این پنجره ها به چشم نیاید. در نتیجه تولیدکنندگان این محصول به فکر ایده ای تازه تر و نسخه ای حرفه ای تر از درب و پنجره های آلومینیومی که به شکل امروزی رایج است برآمدند.

مزایای پروفیل آلومینیومی برای درب و پنجره‌های آلومینیومی

درب و پنجره‌های آلومینیومی با داشتن ویژگی‌های منحصر بفرد، به جایگزین بسیار مناسبی برای پنجره‌های پی وی سی و یو پی وی سی تبدیل شده اند. مهمترین دلایل کاربرد گسترده پروفیل های آلومینیومی در تولید درب و پنجره و نماهای ساختمانی عبارتست از:

جلوگیری از اتلاف انرژی

یکی از مشکلات اخیر در کشور ایران مصرف بی رویه انرژی و کمبود ذخایر آن می باشد. پروفیل آلومینیومی که در درب و پنجره‌های آلومینیومی استفاده می شود با دارا بودن خاصیت تبادل دمایی مصرف و اتلاف انرژی را به طور چشمگیری کاهش می دهد.

سازگاری با محیط زیست

استفاده از پروفیل‌های آلومینیومی برای انواع درب و پنجره دوجداره، به دلیل خاصیت های بی نظیر آلومینیوم علاوه بر اینکه برگشت پذیر هستند، با محیط زیست نیز سازگاری کاملی دارند. در واقع می توان گفت پروفیل پنجره‌ دوجداره آلومینیومی مانند پنجره یو پی وی سی، شیمیایی نیست. بنابراین در عین حال که خطری برای محیط زیست ایجاد نمی کنند، جزئی از طبیعت نیز به حساب می‌آید.

عایق بندی کامل

پروفیل‌های آلومینیومی وقتی در شیشه‌های دوجداره بکار برده می شوند، به صورت کامل عایق می‌شوند. به نحوی که سرما، گرما، گرد و خاک، سر و صدا و یا هرگونه آلودگی صوتی و محیطی از آن‌ها عبور نمی‌کند.

مقاومت در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی

آلومینیوم یک فلز نقره‌ای رنگ با جلای فلزی، نرم، سبک همراه با قابلیت شکل‌پذیری زیاد می باشد. یکی از ویژگی‌های مهم آلومینیوم که کاربرد آن را در صنایع مختلف بسیار رایج کرده است وزن پایین و عدم زنگ‌زدگی می‌باشد.

قدرت نگهداری از انواع پنل های شیشه ای

آلومینیوم یکی از قوی‌ترین فلزهای موجود بر روی کره زمین است. بنابراین پنجره‌های آلومینیومی به راحتی قادر به حفظ و نگهداری از پنل‌های شیشه‌ای بزرگ هستند.

تنوع زیاد

پنجره های آلومینیومی به دلیل تنوع در رنگ پاسخگوی طیف وسیعی از نیاز مشتریان در عملیات عمرانی و ساخت و ساز می باشد. می توان گفت طیف رنگی وسیع و گسترده پنجره های آلومینیومی هر سلیقه‌ای را راضی می کند.

شکل پذیری بالا

پروفیل پنجره آلومینیومی علاوه بر اینکه دارای ویژگی هایی نظیر قدرت و پایداری است و در برابر شدیدترین عناصر و تغییرات جوی و آلودگی های محیطی مقاوم است؛ به دلیل انعطاف‌پذیری بالای این پروفیل ها می‌توان از آن برای طراحی پنجره‌هایی با ابعاد و اندازه‌های مختلف استفاده کرد. بدون شک این قابلیت یکی از دلایل محبوبیت پروفیل پنجره آلومینیومی در میان معماران و طراحان ساختمان شده است.

زیباسازی دکوراسیون

وقتی از پروفیل‌های آلومینیومی برای تولید انواع پنجره‌ استفاده می کنید باید انتظار فریم‌های باریک‌تر و ظریف تری را در مقایسه با پروفیل‌های یو پی وی سی داشته باشید. این قابلیت اجازه می دهد نور بیشتری از پنجره به به فضای داخلی وارد شود. از طرفی پروفیل آلومینیومی با دارا بودن رنگ روشن و سفید منظره خوبی به محیط های مختلف می‌بخشد. بنابراین می توان گفت این پروفیل ها در صنعت زیباسازی و نورگیری فضای داخلی انواع محیط ها تاثیر شگفت انگیزی دارد.

هزینه نگهداری پایین

پنجره‌هایی که با بهترین پروفیل آلومینیومی تولید می‌شوند، با توجه به ویژگی مقاومت در برابر خوردگی‌ فلز آلومینیوم، طول عمر بالاتری دارند. در نتیجه نیاز به تعمیر و نگهداری آن ها پس از عملیات نصب بسیار کم است.

آلیاژ مورد استفاده برای تولید پروفیل پنجره آلومینومی در سام آلومینیوم

آلیاژ به کار رفته در روند تولید پروفیل‌های آلومینیومی بسته به نوع استفاده، کاملا متفاوت می باشد. مجموعه گوناگونی از خواص آلومینیوم مانند انعطاف‌پذیری، مستحکم بودن، عدم واکنش با هوا، کیفیت سطحی و… بر انتخاب آلیاژ موردن نظر مصرف کننده برای تولید پنجره های آلومینیومی تاثیر گذار است. هر کدام از این ویژگی‌ها در گروه‌های مشخصی از خانواده فلز آلومینیوم بارز‌تر هستند. در سام آلومینیوم از آلیاژ ۶۰۶۳ برای تولید پروفیل های اختصاصی استفاده می شود. به طور کلی سختی این آلیاژ بعد از فرآیند حرارتی به سطح مطلوبی می رسد و به همین جهت برای تولید پروفیل های آلومینیومی بسیار پرکاربرد است.

نصب پنجره‌های آلومینیومی چگونه است؟

برخی از افراد مایلند برای عایق شدن منزل یا محل کارشان و همچنین دادن جلوه ای خاص و نمایی جدید به مکانی که در آن کار یا زندگی می کنند پنجره های قدیمی خود را تعویض کنند. برای نصب درب و پنجره‌های آلومینیومی جدید، ابتدا درب و پنجره‌های قدیمی توسط سازندها یا تکنسین‌های حرفه‌ای از جا در می آید. طبیعی است که انجام این عملیات همراه با اندکی تخریب یا فعالیت بنایی همراه است. اما معمولا اگر عملیات نصب پنجره به دست تکنسین های حرفه ای انجام شود حجم ریخت و پاش تعویض پنجره‌های قدیمی و نصب پنجره‌های جدید آلومینیومی قابل توجه نیست. پس از بیرون آوردن پنجره‌های قدیمی، تکنسین‌های کاربلد و دوره دیده، پنجره‌های جدید از جنس پروفیل آلومینیومی دوجداره را به جای پنجره‌های ناکارآمد قدیمی تعبیه می‌کنند

روش نگهداری از پنجره آلومینیومی

نگهداری از پنجره‌های آلومینیومی به دلیل قابلیت فلز آلومینیوم چندان سخت نیست. همین قابلیت نظافت و تمیزکاری ساده است که پنجره الومینیومی را چنین محبوب و پرکاربرد کرده است. برای نگهداری از درب یا پنجره آلومینیومی فقط کافی است فقط کافی است به وسیله ابزار مناسب آن‌ را تمیز کرد. همچنین برای جلوگیری از آسیب به قاب و درب پنجره های آلومینیومی لازم است که بصورت دوره ای عملیات تعمیر و نگهداری اصولی آن انجام شود. بهترین بازه زمانی برای نظافت و نگهداری از پنجره آلومینیومی یک بار در فصل بهار و یک بار هم در فصل پاییز می باشد.

برآورد قیمت درب و پنجره آلومینیومی

یکی از دغدغه اصلی تولید کنندگان صنایع ساختمان سازی، قیمت درب و پنجره آلومینیومی است .آن ها می خواهند بدانند این هزینه بر چه اساسی و با در نظر گرفتن چه فاکتورهایی محاسبه می گردد. برای پاسخ به این سوال لازم است بدانید که نوع پروفیل مصرفی و مجموع کل آلومینیوم مصرفی برای تعداد پنجره‌های مشخص، بر حسب واحد متر مربع اندازه گیری می‌شود. در سام آلومینیوم ابتدا برای محاسبه دقیق متراژ پنجره آلومینیومی، لنگه بازشو و یراق آلات آن، نقشه دقیق درب و پنجره‌ها مورد بررسی قرار می گیرد. قیمت یراق آلات پنجره آلومینیومی با توجه به وزن لنگه بازشو به صورت هر دست محاسبه می‌شود. بنابراین به منظور برآورد قیمت دقیق پنجره دوجداره آلومینیومی با استفاده از نرم افزارهای موجود در این مجموعه؛ ابعاد پنجره و مقدار پروفیل مصرفی در گام اول آنالیز و مشخص می گردد. نرم افزار مربوطه با توجه به میزان پرتی که ممکن است در مقدار آلومینیوم مصرفی وجود داشته باشد، قیمت دقیق درب و پنجره‌های دوجداره را محاسبه می‌کند. نحوه محاسبه قیمت بروز شیشه دوجداره نیز به صورت هر متر مربع است.

تولید و عرضه درب و پنجره های آلومینیومی در سام آلومینیوم

سام آلومینیوم انواع درب و پنجره آلومینیومی را با تعهد به سطح کیفی، طول عمر، قیمت مناسب و خدمات پس از فروش تولید و به مشتریان خود در سرتاسر ایران عرضه می کند. این مجموعه با تولید فریم‌های زیبا و یراق آلات باکیفیت، به عنوان یک شرکت پیشرو در صنعت پروفیل های آلومینیومی در کشور ایران شناخته می‌شود.  برای بررسی، استعلام قیمت و خرید زیباترین و جدیدترین مدل‌های درب و پنجره آلومینیومی شرکت سام آلومینوم می‌توانید با کارشناسان این شرکت در ارتباط باشید و از راهنمایی و مشاره رایگان بهترین تکنسین های سام آلومینیوم بهره مند گردید.