تولید آلومینیوم اختصاصی


تولید انواع پروفیل اختصاصی آلومینیوم بخش بزرگی از رویکرد تولیدی کارخانه سام آلومینیوم را به خود اختصاص داده است. پروفیل اختصاصی کاربرد ویژه ای در بخش ساختمانی و عمرانی، تولید چهارچوب‌ها، درب و پنجره، نرده‌های فلزی، انواع پرده، آسانسور، کابینت های صنعتی و… دارد. در حال حاضر سام آلومینیوم آماده تولید انواع پروفیل اختصاصی بر اساس تقاضای تولیدکنندگان، انبوه سازان، صنعتگران و شرکت های مختلف خصوصی و دولتی در حجم و اندازه های سفارشی می باشد. لازم به ذکر است قیمت انواع پروفیل اختصاصی در مجموعه سام آلومینیوم به نرخ کارخانه و با حذف واسطه ها اعلام می شود که برای مصرف کنندگان بسیار مقرون به صرفه می باشد. سام آلومینیوم هم اکنون با هدف نفوذ در بازارهای جهانی در حال صادرات انواع پروفیل های اختصاصی به برخی کشورهای منطقه از جمله عراق، ترکمنستان، تاجیکستان، ازبکستان، افغانستان و ترکیه می باشد.سام آلومینیوم ایرانیان

جهت آشنایی بیشتر با مجموعه سام آلومینیوم با ما همراه باشید:)


در فرآیند ساخت قالب اکستروژن، بیلت آلومینیوم بر اثر اعمال نیرو از قالبی با سطح مقطع کوچک‌تر برای رسیدن به شکل مورد نظر عبور می‌کند. به طور کلی اکستروژن به نوعی عملیات متراکم‌سازی غیر مستقیم گفته می شود. زیرا نیروی لازم برای متراکم‌سازی آلومینیوم، به وسیله تماس بیلت با قالب و محفظه آن (یا کانتینر) ایجاد می‌شود. این تماس تنش‌های فشاری بالایی ایجاد می کند که احتمال بروز ترک را در سطح بیلت حین انجام فرایند اکستروژن کاهش می دهد. چون در روش طراحی قالب اکستروژن، بیلت تنها تحت تاثیر نیروهای فشار قرار می گیرد می توان گفت این روش بهترین مدل برای شکستن ساختار ریختگی بیلت آلومینیوم است.

اکستروژن مستقیم و غیر مستقیم

در فرآیند طراحی قالب های اکستروژن، جهت حرکت محصول اکستروژن، نسبت به جهت حرکت پیستون تعیین کننده نوع اکستروژن می باشد. بنابراین اگر قالب به صورت ساکن قرار بگیرد و پیستون حرکت کند، فرآیند اکستروژن مستقیم و اگر پیستون ساکن باشد و قالب درون دستگاه حرکت نماید اکستروژن غیرمستقیم شکل می گیرد. هر دو روش در ساخت قالب اکستروژن پروفیل های پیچیده مورد استفاده قرار می گیرد.

اکستروژن سرد و گرم

فرآیند ساخت قالب اکستروژن آلومینیوم بر اساس نوع آلیاژ به صورت سرد و گرم انجام شود. اگر بیلت آلومینیوم قبل از شروع شکل‌دهی حرارت داده شود، اکستروژن از نوع گرم و در غیر اینصورت، سرد می باشد. از فرایند اکستروژن گرم برای تولید انواع پروفیل های توپر و توخالی، متقارن و غیر متقارن آلومینیمی و آلیاژهای آن‌ مانند مفتول، لوله و بوش، تسمه  و بطور کلی محصولات فلزی نیمه تمام با مقطع ثابت و طول نسبتاً زیاد و استفاده می شود. از طرفی  فرآیند اکستروژن سرد بیشتر برای تولید قطعاتی از خودرو، تجهیزات نظامی، تجهیزات الکترونیکی و ماشین آلات صنعتی که در حجم انبوه تولید می شود مورد استفاده قرار می گیرد.
 1. در گام اول بیلت آلومینیوم باید به دمای مناسب بین ۴۲۶ تا ۴۹۶ در جه سانتی گراد برسد.
 2. بعد از اینکه بیلت به دمای مورد نظر رسید توسط لودر به داخل رام هدایت می شود. قبل از آن بیلت را به مواد چرب مخصوصی آغشته می‌کنند تا از چسبیدن آن به قالب جلوگیری شود.
 3. بیلت به کرایدل انتقال داده می‌شود.
 4. رام بیلت را با فشار به سمت جلو می راند تا بیلت به طور کامل وارد کانتینر شود.
 5. اعمال فشار تا خارج شدن بیلت از قالب ادامه پیدا می کند. با حرکت بیلت به سمت انتهای کانینر اندازه آن کوچک و کوچک تر می شود.
 6. با اعمال فشار بیلت از قالب عبور می کند و به شکل قالب درمی آید
 7. هنگامی خروج مواد اکسترودی از پرس، دما توسط سنسورهای پرس با هدف حفظ حداکثر سرعت عملیات اکستروژن، کنترل و تنظیم می‌گردد.
 8. اکستروژن به سمت بیرون هل داده می‌شود. در این مرحله دمای قطعه اکسترود شده توسط فن و میز خنک‌کننده پایین آورده می شود.
 9. پس از طی شدن این مراحل بیلت آلومینیوم برداشته می شود و بیلت دیگری در دستگاه بارگذاری می شود. این پروسه در هر مرحله تکرار می‌گردد.
 10. هنگامی که اندازه محصول به طول مورد نظر رسید توسط اره های مخصوص برش داده می شود.
 11. پس از برش محصول برای کاهش دما به میز خنک‌کننده منتقل می‌شود.
 12. بعد از خنک شدن، برای صاف و یکدست شدن پروفیل ها به شکل استانداردهای موجود، محصولات به روی میز مخصوصی که استریج نام دارد جهت تابگیری هدایت می‌شود.
 13. در مرحله آخر پروفیل ها در اندازه‌های استاندارد برای تولید پروفیل های عمومی یا سفارش داده شده برای تولید پروفیل های اختصاصی برش داده می شود.

واحد قالب سازی سام الومینیوم آماده است تا با مجرب ترین تکنسین های خود و با دستگاههای مجهزی که در اختیار دارد انواع پروفیل های اختصاصی را در حجم و اندازه های مورد نظر مشتریان بر اساس تکنولوژی های روز دنیا به مرحله تولید برساند. عمده فعالیت شرکت سام آلومینیوم تولید مقاطعی است که قالب های آن نیز در همین مجموعه طراحی و تولید می‌شود. عملیات قالب سازی از آلومینیوم یکی از دلایل پیشرفت این شرکت در فرآیند اکسترود شده است.

ساخت قالب اکستروژن در واحد قالب سازی سام آلومینیوم چگونه پیش می رود؟

مرحله اول: آماده سازی ماده اولیه؛  اولین مرحله برای ساخت قالب اکستروژن تهیه آلومینیوم است. در سام آلومینیوم از آلومینیوم هایی مرغوب، با کیفیت و درجه یک برای این عملیات استفاده می شود.

مرحله دوم: نقشه کشی؛ نقشه کشی مقطع توسط واحد نقشه کشی سام آلومینیوم که مجهز به آخرین نرم افزارها و بروزترین برنامه های نقشه کشی می باشد صورت می پذیرد.

مرحله سوم: ساخت قالب؛ در سومین گام آلومینیومی که بر اساس اندازه و آمارهای نقشه آماده شده است وارد مراحله ساخت و تولید قالب می شود.

مرحله چهارم: ماشین کاری؛ در این مرحله آلومینیوم ماشین کاری و سایت می شود.

مرحله پنجم: تراشکاری؛ وقتی آلومینیوم چهار مرحله قبل را پشت سر گذاشت، تحت عملیات تراش برد سی ان سی قرار می گیرد. به وسیله اکستروژن در این مرحله می توان محصولات بی نظیری برای بازارهای مصرفی و صنعتی تولید کرد. کاربرد اصلی اکستروژن های آلومینیومی تولید شده در این روش لوازم الکترونیکی، پروفیل سازی، پرتال مخابرات، صنایع خورشیدف خودرو، دانسیته و غیره است.

آلومینیوم فلزی تقریباً نقره‌ای رنگ، سبک، نرم و منعطف می باشد که بیشتر به صورت سنگ معدن بوکسیت یافت می شود. این فلز خاصیت هایی دارد که آن را از سایر فلزات جدول تناوبی متفاوت کرده است. آلومینیوم در اثر برخورد با هوا لایه نازک اکسیداسیونی روی سطح خود تشکیل می‌دهد که از زنگ زدگی و پوسیدگی این فلز جلوگیری می نماید. وزن آلومینیوم حدوداً یک سوم فولاد و مس می باشد. عنوان دومین فلز چکش خوار و ششمین فلز منعطف جهان که قابلیت شکل پذیری بالایی دارد به آلومینیوم اختصاص داده شده است.

انواع مقاطع آلومینیومی

اجزای سازه و انواع مقاطع آلومینیومی در صنعت های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. قالب بندی آلومینیومی نیز فرایندی است که سختی آلومینیوم و استحکام آن را بیشتر می کند. از طرفی کاربرد آلیاژ این فلز به دلیل مقاومت بالا در صنایع گوناگون بسیار رایج است. مقاطع آلومینیوم عمومی و اختصاصی دو زیرمجموعه مهم مقاطع مختلف آلومینیمی می باشد.

مقاطع آلومینیوم عمومی

با توجه به گسترش صنایع مختلف در کشور چند سالی است که مقاطع آلومینیوم عمومی تنها به پروفیل های درب و پنجره و نما محدود نمی‌شود. امروزه تولید پروفیل‌های عمومی یا بازرای شامل انواع پروفیل کابینتی، پروفیل پرده زبرا، پروفیل کرکره برقی ، پروفیل درب اتوماتیک، پروفیل آسانسوری، پروفیل توری و پلیسه کاربرد گسترده ای د رصنایع وابسته دارد.

مقاطع آلومینیوم اختصاصی

مقطع آلومینیوم اختصاصی که در صنعت های خاص استفاده می‌شود تحت عنوان مقاطع اختصاصی یا پروفیل های آلومینیوم اختصاصی دسته بندی می شود. امروزه با توسعه نرم‌افزارهای طراحی و پیشرفت دستگاه تولید مقاطع آلومینیوم به راحتی می‌توان نمونه‌های اولیه مقاطع پروفیل های اختصاصی را به دست مصرف‌کننده رساند.

تولید مقاطع آلومینیومی در سام آلومینیوم

تخصص و تبحر شرکت سام آلومینیوم در تولید انواع قالب اکستروژن، مهندسی ویژه مقاطع مختلف و طراحی های متناسب با آلومینیوم اختصاصی، روز به روز بر کیفیت محصولات این شرکت و تعداد مشتریان آن در اقصی نقاط ایران افزوده است. انبوه سازان، تولید کنندگان و مصرف کنندگان جهت طراحی مقطع مورد نظر خود می‌توانند با واحد پشتیبانی سام آلومینیوم تماس بگیرند و از مشاوره های ارزشمند کارشناسان این شرکت بهره مند شوند.
کارخانجات تولید محصولات آلومینیومی عمدتا در دو زمینه تولید پروفیل اختصاصی و تولید پروفیل های عمومی و بازاری فعالیت می کنند. پروفیل های عمومی مقاطعی هستند که قالب آنها در اکثر کارخانه ها و واحدهای تولیدی وجود دارد. در حال حاضر به دلیل تقاضای زیاد بازار، رقابت در زمینه تولید پروفیل های عمومی کم نیست؛ معمولا تولیدکنندگانی که نمی خواهند به صورت جدی وارد عرصه فروش محصولات آلومینیومی شوند و یا تبلیغات گسترده‌ای در این زمینه ندارند بیشتر در زمینه تولید پروفیل های عمومی فعالیت می‌کنند.

تولید پروفیل های اختصاصی؛مهمترین فعالیت سام آلومینیوم

اساس کار برخی کارخانجات مهم تولید محصولات آلومینیومی از جمله سام آلومینیوم، ساخت پروفیل های اختصاصی است. منظور از پروفیل اختصاصی تولید پروفیل هایی است که تمام مراحل تولید آن از ابتدا تا پایان توسط تکنسین‌های مجرب سام آلومینیوم و تحت نظارت این  کارخانه انجام می‌شود. اما فرآیند تولید پروفیل های اختصاصی در قالب های تخصصی مراحل مختلفی از جمله قالب سازی، تولید، رنگ و آبکاری دارد که در ادامه مطلب به آن اشاره شده است.

مراحل سفارش پروفیل اختصاصی در سام آلومینیوم

در قدم اول ثبت سفارش پروفیل اختصاصی در سام آلومینیوم به دو صورت انجام می شود.
 1. ارائه نمونه پروفیل: در این مدل سفارش، مشتری یا تولیدکننده مقطعی دارد که می‌خواهد مشابه آن را تولید کند.
 2. ارائه نقشه: سفارش با ارائه نقشه توسط تولیدکنندگان یا مشتریانی اعلام می شود که مقطعی را صرفاً طراحی کرده اند و قصد ساختن آن را در کارخانه سام آلومینیوم دارند.
در واقع حلقه ارتباطی گروه تولیدی سام آلومینیوم در این مرحله با تولیدکنندگان، نقشه اکسل یا اتوکد پروفیل آن ها می‌باشد.

مرحله دوم: قالبسازی

قالب سازی اکسترود یا اکستروژن دومین مرحله ساخت پروفیل اختصاصی می باشد. بعد از اینکه تاییدیه نقشه از مشتری گرفته شد پروفیل طبق نقشه ارائه شده اکسترود می‌شود.

مرحله سوم: گرفتن تاییدیه مشتری

بعد از فرآیند قالب سازی، یک پروفیل تولید شده به عنوان نمونه برای مشتری ارسال می گردد. در این مرحله مشتری یا پروفیل تولید شده را تایید می کند و یا خطاهای احتمالی آن را برطرف و نهایتا تغییراتی در طراحی آن ایجاد می نماید.

مرحله چهارم: انتخاب مواد اولیه

هرگاه تولید کننده نمونه پروفیل را تایید کرد وارد مرحله چهارم یعنی انتخاب مواد اولیه برای ساخت پروفیل می شود. مواد اولیه ساخت پروفیل اختصاصی در سام آلومینیوم دو نمونه رایج دارد. مواد اولیه درجه یک یا آلومینیوم فابریک ۶۰۶۳ که مربوط به آلومینیوم سری ۶۰۰۰ می باشد؛ و مواد درجه دو که با مواد ضایعاتی الومینیوم ساخته شده است. بنابراین مشتری با توجه به بودجه و میزان سرمایه‌گذاری خود یا کیفیت کاری که از پروفیل مورد نظر انتظار دارد مواد اولیه خود را انتخاب می‌کند.

مرحله پنجم: تولید پروفیل

در مرحله پنجم، پروسه تولید پروفیل در حجم مورد نظر آغاز می‌گردد. بدون شک در این مرحله استفاده از دستگاه های بروز و آخرین ابزارهای پیشرفته برای تولید پروفیل اختصاصی نقش بسزایی در کیفیت بالای این محصولات و تامین سطح بالایی از رضایت مشتریان توسط گروه تولیدی سام آلومینیوم را بر عهده دارد.

 مرحله ششم: پوشش سطح بار

پروفیل ها پس از تولید بر اساس اینکه سطح بار چه پوششی باید داشته باشد وارد مرحله نهایی تولید می شوند. پوشش پروفیل ها عمدتا در سه دسته اصلی قرار می‌گیرند. رنگ پودری الکترواستاتیک، آبکاری آنادایز، طرح چوب یا دکورال رایج ترین پوشش های سطح آلومینیوم هستند.

سام الومینیوم و مشتری مداری

گروه تولیدی سام آلومینیوم که به عنوان بهترین تولیدکننده انواع پروفیل آلومینیومی در کشور ایران، بخش وسیعی از نیاز کارخانجات و شرکت های خصوصی و دولتی را، در حوزه پروفیل های عمومی و اختصاصی آلومینیومی به شایستگی تامین کرده است؛ آماده ثبت سفارش مشتریان این محصولات در اقصی نقاط ایران می باشد. بدین منظور کافیست با شرکت سام آلومینیوم تماس بگیرید و با راهنمایی های مشاورین زبده سام آلومینیوم سفارش خود را ثبت نمایید.
امروز پیشرفت تکنولوژی اکستروژن از جمله بهبود فولاد گرمکار، توسعه فناوری عملیات حرارتی و مهندسی دقیق فرایند اکستروژن، تولید مقاطع پروفیل آلومینیوم را به کمک قالب های پیشرفته با سرعت و دقت بیشتری پیش می‌برد. این قالب ها نقش مهمی در تولید مقاطع آلومینیومی ایفا می کنند. مقاطع پروفیل آلومینیوم در صنعت های مختلف از جمله هوافضا، خودروسازیف ساختمان سازیف مخابرات، الکترونیک و غیره کاربرد ویژه ای دارد.

اکسترود آلومینیوم چیست؟

اکسترود، روش تولید پروفیل آلومینیوم طی فرایندی به نام اکستروژن می باشد. این فرایند شامل فشار دادن به بیلت آلومینیوم با کمک رم و عبور آن در قالب فولادی برای رسیدن به مقطع مورد نظر در شکل و اندازه مناسب می باشد. در واقع مقاطع پروفیل آلومینیومی که بدین روش تولید می‌شوند ظاهری شبیه دهانه قالب دارند. پس از خروج مقطع از قالب می توان به وسیله ابزاری مانند اره های مخصوص آن را در اندازه های دلخواه برش داد.

 شکل های متنوع پروفیل آلومینیوم

به کمک فرآیند اکسترود، مقطع های آلومینیوم در اشکال مختلفی تولید می شود. رایج ترین مقاطع پروفیل آلومینیوم در سه گروه اشکال جامد، اشکال نیمه جامعه و اشکال توخالی دسته بندی می گردد. شکل های دایره، مربع، مستطیل و غیره از اشکال جامد و اشکال زاویه‌دار، کانال ها و شکل های نیمه باز از اشکال نیمه جامد مقاطع پروفیل آلومینیومی می‌باشد.

 آلومینیوم اختصاصی یا سفارشی در واحد اکسترود سام آلومینیوم

برای تمام تولیدکنندگان و مصرف کنندگانی که نیاز به سفارش مقطع خاصی از آلومینیوم دارند، در سام آلومینیوم  فضای کافی برای خدمات رسانی و سرویس‌های ویژه وجود دارد. کافی است مشتریان محترم نقشه پروفیل خود را در قالب برنامه اتوکد برای اکسترود شدن به واحد ثبت سفارش سام آلومینیوم تحویل دهند. گروه مهندسی سام آلومینیوم با بررسی ابعاد پروفیل مورد نظر و حجم و اندازه سفارشی آن، هزینه تولید پروفیل را به صورت دقیق و به نرخ کارخانه محاسبه می کند. در صورت موافقت مشتری با هزینه و تایید نهایی او، قالب پروفیل تولید می گردد. در نهایت پروفیل در شکل و اندازه دلخواه با بهترین کیفیت برای استفاده در صنایع گوناگون به دست مصرف کننده می رسد.