ساخت قالب اکستروژن آلومینیوم دربرگیرنده مراحل و قسمت های زیادی می باشد که از تحویل نمونه مقطع یا نقشه ی در فرمت اتوکد شروع شده و با تحویل قالب به مشتری به پایان می رسد.

 

مهمترین اصل در ساخت قالب اکستروژن:


در ساخت قالب، مهمترین موضوع و اصل بنیادی رسیدن به کیفیت دلخواه چه از نظر کیفیت سطح و چه از نظر ابعاد و اندازه و رعایت تلرانس ها می باشد. رعایت مبانی اقتصادی و بیشترین راندمان تولید از موارد دیگر ساخت قالب مورد نظر می باشد.

قالب اکستروژن

تکنولوژی جدید به تولید کنندگان و سازندگان قالب این امکان را می دهد که تعداد مراحل ساخت و آزمایش را تا حدودی کاهش دهند و همواره قالب از کیفیت بالاتری برخوردار باشد.

 

مراحل ساخت قالب اکستروژن:


ساخت قالب اکستروژن آلومینیوم بعد از تایید نقشه پروفیل توسط تیم فنی شامل مجموعه موارد زیر می شود:

  •  طراحی قالب(مهمترین قسمت از پروسه قالب سازی) بعد از گرفتن نمونه پروفیل یا نقشه در فرمت اتوکد
  •  برش فولاد مطابق مقطع مورد نظر
  •  تراشکاری و ستبر کاری اولیه
  •  ماشین کاری دستی و سی ان سی
  •  سختکاری فولاد
  • وایرکات مقطع
  • اسپارک کاری
  •  تنش گیری از فولاد
  •  سنگ کاری سطح فولاد
  • فیلرکاری و آماده سازی قالب برای تولید

کلیه این موارد در طی ۲۰ روز کاری انجام می گردد. آخرین مرحله و مهمترین مرحله آزمایش و تنظیم قالب اکستروژن می باشد که ۲ الی ۵ روز زمان می گیرد.

 

ساخت قالب اکسترود آلومینیوم


سام آلومینیوم توانایی تولید انواع پروفیل صنعتی اختصاصی در مقوله صنعتهایی همچون ( ساختمان سازی ،درب و پنجره ، یخچال سازي ، دوچرخه سازي، قطعات بالابر و …) پاسخگوی طیف وسیعی از نیازهای صنعت به مقاطع آلومینیومی می باشد.

رنگ کردن و آنادیز پروفیل آلومینیوم
خواندن

همچنین واحد آبکاری با میکرون بالا و آنادایز سفید و سیستم رنگ کاری الکترواستاتیک میزهای اتوماتیک و برش و رول پیچ ، واحد قالب سازی بعنوان فرآیندهای تکمیلی باعث شده است که اکسترود مقاطع با بهره گیری از شیوه مهندسی مهکوس ( تحویل نمونه پروفیل و یا نقشه و تبدیل به کالای تولیدی ) برای انواع آلیاژ های آلومینیوم هرچه زودتر میسر گردد.

 

تولید پروفیل آلومینیوم به طریق اکستروژن


اکسترود فرایند تغییر شکل آلومینیوم (aluminum) است که در آن بلوک فلزی (بیلت) آلومینیوم در اثر اعمال فشار از قالبی با سطح مقطع کوچکتر عبور می کند.

در واقع اکستروژن فرایند متراکم سازی غیر مستفیم است.

قوای لازم برای این چگال سازی به وسیله تماس بیلت با محفظه قالب و خود قالب ایجاد می شوند که مقادیر آنها بسیار زیاد است.

تماس بیلت با محفظه قالب و خود قالب منجر به بوجود آمدن تنش های فشاری بالایی شده که این تنش ها مایه کاهش احتمال بروز ترک سطحی بیلت حین اتمام فرایند می شوند.

اکستروژن آلومینیوم بهترین راه برای شکستن ساختار ریختگی بیلت آلومینیوم است چرا که در این فرایند بیلت فقط تحت تاثیر قوای فشاری قرار می گیرد. بسته به نوع آلیاژ و نحوه مورد استفاده اکستروژن می تواند به صورت سرد و گرم سپریدن شود.

در اکستروژن گرم بیلت برای تسهیل در انجام تغییر شکل پلاستیک پیش گرم می شود.

قالب اکستروژن

در اکستروژن سر راست که مرسوم ترین شیوه مورد کاربرد در اکستروژن آلومینیوم است، بیلت درون محفظه قالب قرار گرفته و با فشار رام به داخل قالب هدایت می شود. شیوه اکستروژن مستقیم، در تولید میلگرد آلومینیومی، مفتول آلومینیومی، لوله آلومینیومی و مقاطع آلومینیوم تو پر و تو خالی مورد استفاده قرار می گیرد.

قیمت پروفیل آلومینیوم | سام آلومینیوم
خواندن

در اکستروژن مستقیم، سیلان فلز هم جهت با حرکت رام است.

در حین انجام این فرایند، بیلت بر روی دیواره محفظه قالب می لغزد. وجود قوای اصطکاکی به میزان قابل توجهی مایه افزایش فشار مورد نیاز رام می گردد.

بعد از آنکه اکستروژن تمام شد، معمولا به منظور بهبود مقاومت به خوردگی و اکسیداسیون انجام عملیات سطحی الزامی است

ساخت قالب اکستروژن آلومینیوم شامل مراحل و فرایندهای زیادی می باشد. ساخت قالب از دریافت نقشه مقطع پروفیل مورد نظر شروع شده و با تحویل قالب به مشتری به پایان می رسد.

دو مورد مهم در ساخت قالب باید لحاظ گردد.

مورد اول این است که ساخت قالب اکستروژن می بایست بر اساس مبانی اقتصادی و بهره وری اکستروژن انجام شود. موضوع دوم این است که طراحی قالب اکستروژن باید کیفیت بالایی را در محصول ایجاد نماید.

اکستروژن خروجی و تولید شده با مجهز بودن به میز خودکار از سائیدگی پروفیل آلومینیوم در اثناء عملیات اکستروژن توسط میز پرس جلوگیری می کند به نحوی که پس از اتمام عملیات سطحی کاملا صاف و یکنواخت بر روی پروفیل تولید شده خواهیم دید.

اینستاگرام سام آلومینیوم

شاید برای شما هم جالب باشد

قیمت نهایی پروفیل آلومینیوم طبق این عوامل بدست می آید

واحد آنادایزینگ پروفیل آلومینیوم

سایر مصارف آلومینیوم

 

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری ستاره زده شده اند *