اکسترود آلومینیوم چیست؟

یکی از مراحل ساخت آلومینیوم، اکسترود کردن آن است. این فرآیند شامل کشیدن یا اعمال فشار بر روی آلومینیوم به وسیله یک قالب خاص، برای رسیدن به محصول مورد نظر می باشد. در واقع  اکسترود آلومینیوم یا اکستروژن فرآیندی است که در آن بیت های آلومینیوم با فشار از درون یک قالب خاص عبور می کنند و سطح مقطع جدیدی را ایجاد می‌نمایند. هر چند روش های متفاوتی برای ساخت آلومینیوم وجود دارد اما چون در روش اکستروژن فشار کمتری به فلز وارد می شود؛ در نتیجه محصول مقاوم تری به دست می آید که نسبت به نتایج سایر روش ها، شکنندگی کمتری دارد.اکسترود آلومینیوم به روش مستقیم

در حال حاضر اکسترود آلومینیوم به روش‌های گوناگونی انجام می‌گردد. یکی از ابتدایی ترین و ساده ترین روش های اکستروژن، اکسترود مستقیم می باشد. در اکستروژن مستقیم، با فشار آوردن سمبه به بیلت آلومینیومی، آن را به یک شکل خاص از محفظه‌ی روزنه داری عبور می‌دهند. در حالی که دمای بیلت در حدود ۴۰۰ درجه سانتی‌گراد ثابت نگه داشته می شود. در این روش، حدود ۳۰ درصد از نیروی پرس برای غلبه بر اصطکاک میان بیلت و محفظه‌ی نگه دارنده مصرف می‌شود. بیشتر پروفیل‌های آلومینیومی که دارای طول زیادی هستند به روش اکسترود مستقیم تولید می‌گردند.

اکسترود آلومینیوم به روش غیرمستقیم

قالب در قسمت انتهایی سمبه‌ی توخالی قرار می‌گیرد. با حرکت سمبه توخالی، قالب به بیلت درون محفظه فشار وارد می‌کند. در نهایت محصول اکسترود شده‌ی مورد نظر از انتهای سمبه خارج می‌گردد. با توجه به ساکن بودن بیلت نسبت به محفظه، در این روش اصطکاک بسیار کمی ایجاد می شود. از اکستروژن غیر مستقیم هم بیشتر برای تولید پروفیل‌های آلومینیومی با شکل متقارن یا میلگرد و لوله های آلومینیومی که دارای آلیاژی سخت و ظرفیتی بیشتر برای کارگرم دارند استفاده می‌شود.


  • اکسترود پروفیل آلومینیوم

    تولید پروفیل آلومینیوم فرآیندی ساده است که در عین حال مراحل مختلفی دارد. ابتدا بیلت مناسب دستگاه که در تجهیزات پیش گرم به دمای مناسبی رسیده است در داخل دستگاه اکستروژن گذاشته می‌شود. در این مرحله قدرت سیلندرهای هیدرولیکی، آلومینیوم را تحت فشار لازم در می‌آورد. هرچه این فشار بیشتر شود دما نیز بالاتر می‌رود. تا جایی که بیلت آلومینیومی به شکل مذاب و خمیر مانندی در می آید. در نهایت با عبور این ماده مذاب از قالب اکستروژن پروفیل آلومینیوم شکل می‌گیرد و از دستگاه اکسترود خارج می شود. سرانجام پروفیل اکسترود شده پس از خروج از قالب در ابعاد و اندازه های مختلف و مورد نظر برش داده می‌شود.

  • تولید پروفیل های اکستروژن در سام آلومینیوم

    تولید پروفیل های آلومینیومی نیاز به مهارت، تخصص و همچنین تجربه کافی در تولید این محصولات دارد. سام آلومینیوم با استفاده از دستگاه های پیشرفته و تولید پروفیل های اکستروژن بر اساس اصول مهندسی شده گامی مهم در جهت بهبود کیفیت تولید انواع پروفیل اختصاصی و عرضه گسترده پروفیل های عمومی مانند پروفیل پرده زبرا، پروفیل یراق آلات پرده زبرا، پروفیل کرکره برقی ، پروفیل مینی شید، پروفیل کابینتی، پروفیل درب اتوماتیک، پروفیل آسانسوری، پروفیل توری و پلیسه در کشور ایران برداشته است. مصرف کنندگان، انبوه سازان، صنعتگران وشرکت های خصوصی و دولتی ساختمان سازی و…. می توانند برای سفارش انواع پروفیل آلومینیوم با هر سطح مقطعی با واحد فروش سام آلومینیوم تماس بگیرند و از مشاوره تخصصی کارشناسان سام آلومینیوم بهره‌مند شوند. به طور یقین تجربه و تخصص تکنسین‌های سام آلومینیوم بهترین پشتیبان مشتریان این مجموعه در رسیدن به محصولات ایده آل آنها خواهد بود.