کارخانه: شهرک صنعتی شمس آباد، خ فروردین، پلاک 23

آدرس دفتر فروش: تهران، پاساژ امجد، پلاک 4/1

دفتر فروش: 66740901-021 | 9005-553-0912

 • 0
bg_image
ارسال شده توسط

روح الله محمدی

چراغ خطی یا لاین نوری به عنوان بهترین روش نوین و مدرن نورپردازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. لاین نوری در انواع مختلفی از فضاهای داخلی، محوطه‌ها، نمایشگاه‌ها، سالن‌های تولید و حتی مکان‌هایی که نیاز به استانداردهای خاص دارد مانند استخرها به کار می‌رود. اما روش کار لاین نوری و کاربردهای این لاین‌ها چیست؟ برای آشنایی با چگونگی عملکرد لاین‌های نوری با سام آلومینیوم همراه باشید و برای انتخاب این نوع چراغ‌ها برای نورپردازی محیط زندگی یا کار خود تصمیم بگیرید.

روش کار لاین نوری چیست؟

«روش کار لاین نوری» موضوع جذابی است که می‌خواهیم در مورد آن بررسی مختصری داشته باشیم. چراغ خطی یا لاین نوری نوع مدرن روشنایی است که از پروفیل لاین نوری برای نگهداری نوار LED استفاده می‌کند.

این نوع نور معمولاً در فضاهای داخلی یا خارجی برای روشنایی به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. از مزایای پروفیل چراغ خطی که در روش کار لاین نوری می‌توان اشاره کرد، نورپردازی گسترده، بهینه، دارای ویژگی‌های مدرن و همچنین مصرف برق چند برابر کمتر است.

کاربردهای لاین نوری در نورپردازی مکان‌های مختلف

در ابتدا کاربردهای چراغ خطی را مرور می‌کنیم. پروفیل لاین نوری از آلومینیوم و در برخی از کاربردها از سیلیکون ساخته شده است. تنوع و زیبایی پروفیل لاین نوری باعث شده است که در فضاهایی متنوعی مورد استفاده قرار گیرد.

 • نورپردازی مدرن و زینتی

برای نمایش و زینتی کردن ساختمان‌ها، پل‌ها، آثار هنری معماری و جزئیات داخلی و خارجی ساختمان‌ها به کار می‌رود. قابلیت ویژه لاین نوری همین کاربرد آن در نورپردازی است. بخش اساسی‌ دکوراسیون و همچنین طراحی محوطه، نورپردازی آن است. اگر طراح دکوراسیون یا مهندسین عمران و معماران می‌خواهند بهترین تجربه نورپردازی را در پروژه خود داشته باشند، باید از لاین نوری استفاده کنند. روش کار لاین نوری در این نوع پروژه‌ها بسیار جذاب و غیر قابل جایگزینی است.

روش کار لاین نوری

 •  نورپردازی دکوراسیون داخلی

در فضاهای داخلی مانند رستوران‌ها، هتل‌ها، مراکز خرید و فضاهای تجاری، لاین نوری بهترین گزینه نورپردازی است. معماران برای ایجاد جلوه زیبایی و جذابیت در فضای داخلی و دکوراسیون‌های داخل ساختمان‌ها از لاین نوری یا چراغ خطی استفاده می‌کنند.

 • نورپردازی محوطه و پارک‌ها

چراغ‌ها و لاینرها برای روشنایی حیاط‌ها، باغ‌ها، مسیرهای پیاده‌روی، استخرها و مناطق باز مورد استفاده قرار می‌گیرد. محوطه‌های پارک‌ها فضای بسیار خوبی برای استفاده از لاین نوری هستند.

روش کار لاین نوری

 • نمایشگاه‌ها

در فضای نمایشگاه‌ها برای نمایش بهتر محصولات و آثار هنری از این چراغ خطی بهره‌برداری می‌کنند. مشخصه نورپردازی لاین نوری در فضای هنری به نحوی است که فضا را با نوری طبیعی که نزدیک‌ترین نور به نور خورشید است اشباع کند.

خرید پروفیل لاین نوری در مدل‌های مختلف برای نورپردازی انواع مکان‌ها

 • سالن‌های تولید و کارخانه‌ها

در محیط‌های صنعتی، سالن‌های‌ تولید و کارخانه‌ها برای نورپردازی از روش کار لاین نوری استفاده می‌کنند. علاوه بر فضاهای صنعتی، مناطق کاری، دفاتر، کارگاه‌ها و سایر محیط‌های کاری نیز می‌توانند از نورپردازی با شدت روشنایی عالی استفاده نمایند.

 • نورپردازی محصولات

در فروشگاه‌ها، نمایشگاه‌ها و فضاهای خرده‌فروشی در بازار دغدغه‌ای برای کسبه و صاحبان کسب و کار وجود دارد و آن این است که چگونه می‌توانیم نورپردازی داشته باشیم. مناسب‌ترین راه حل برای نورپردازی مورد انتظار آن‌ها توجه به روش کار لاین نوری است. برای نمایش و نورپردازی محصولات می‌بایست نورپردازی به نحوی باشد که رنگ، کیفیت و نمای کلی محصول به بهترین شکل ممکن نمایش داده شود و لاین نوری این مشخصه را دارد.

 • آمفی‌تئاتر و سالن‌های سینما

با توجه روش کار لاین نوری برای نمایش و نورپردازی صحنه‌ها و سن تئاتر، لاین نوری بسیار گزینه‌ی مطلوبی محسوبی می‌شود. با توجه به وجود دیفیوزر و عدم خیرگی می‌توانیم نورپردازی رویاپردازانه‌ای را داشته باشیم. انواع دیفیوزر چراغ خطی که در پروفیل چراغ خطی مورد استفاده قرار می‌گیرد این امکان را فراهم می‌آورد که شما انواع نورها اعم از شیری و حتی نور تیره به علت وجود دیفیوزر سیاه را داشته باشید.

روش کار لاین نوری

 • نورپردازی آشپزخانه

آشپزخانه‌های صنعتی و حتی آشپزخانه‌های منازل نیاز به نورپردازی ویژه‌ای دارند. آشپزهای حرفه‌ای و همچنین خانم‌های خانه‌دار به این نکته واقف هستند که نورپردازی آشپزخانه می‌بایست از نورپردازی موضعی برخوردار باشد. برای نوپردازی موضعی در بسیاری از موارد در هود نیز از چراغ استفاده می‌کنند که معمولاً در هنگام آشپزی هر آشپزی چراغ هود را روشن می‌کند. در حال حاضر در آشپزخانه‌ها از پروفیل لاین نوری و همچنین از LED در هود استفاده می‌نمایند. برخی از انواع پروفیل چراغ خطی به نحوی طراحی شده است که برای کابینت و دکوراسیون کاملا مناسب باشند.

بیشتر بخوانید: «اجزای لاین نوری»

روش کار لاین نوری

 • نورپردازی راهروها و مسیرهای پیاده‌روی

  • برای روشنایی مسیرهای پیاده‌روی در پارک‌ها، محوطه‌های عمومی و محل‌های عمومی دیگر نیز از پروفیل لاین نوری استفاده می‌شود. امیدواریم که هیچ وقت مسیرتان به بیمارستان نیافتد ولی اگر قبلا مراجعه کرده باشید، حتما دیده‌اید که در بیمارستان معمولاً از چند خط رنگی برای راهنمایی استفاده می‌کنند. شما می‌توانید برای مسیرهای ویژه که می‌خواهید جلب توجه بیشتری داشته باشد از این نوع پروفیل لاین نوری استفاده نمایید.
  • روش کار لاین نوری به نحوی است که در زمین مورد استفاده قرار می‌گیرد. به‌عنوان مثال یکی از انواع پروفیل چراغ خطی که دفنی نام دارد کد SL 19 است. طراحی پروفیل آلومینیوم و همچنین دیفیوزر آن طوری است که مقاوم باشد و تحمل فشار و همچنین تا مقداری و نه 100 درصد مقاوم در برابر رطوبت داشته باشد. لازم به توضیح است که اگر بخواهید از میزان عایق‌پذیری بالا استفاده کنید می‌بایست چراغ IP دار استفاده نمایید.

روش کار لاین نوری

 • نورپردازی اتاق‌ مطالعه

  • در طراحی اتاق‌های مطالعه و کتابخانه‌ها برای ایجاد نور مناسب برای خواندن و کارهای مطالعاتی و دقیق می‌توان از پروفیل لاین نوری بهره برد. با توجه به کاهش سرانه مطالعه در ایران بهتر است طراحان دکوراسیون و معماران فضای جذابی را برای کتابخانه‌های و سالن‌های مطالعه طراحی و اجرا نمایند تا علاقمندان بیشتری را به خود جذب کند.
  • وجود نور موضعی برای میزهای مطالعه یکی از مهمترین پارامترها در سالن‌های مطالعه است. برای این منظور می‌توانید از پروفیل لاین نوری آویز بهره ببرید. همچنین در بین قفسه‌های کتاب می‌توان از نور خطی استفاده کرد تا هنگامی که مراجعه کننده می‌خواهد عناوین کتاب را دقیق ببیند؛ از نور کافی برخوردار باشد. مراجعین معمولاً قسمتی از کتاب را در همین مکان می‌خوانند. لذا لوکس نوری حدود 200 تا 300 برای بین قفسه‌های کتابخانه مطلوب است. این مقدار شدت روشنایی را شما می‌توانید با طراحی مناسب با توجه روش کار لاین نوری از آن انتظار داشته باشید.

روش کار لاین نوری

نورپردازی زیر آب

برخی از چراغ‌های خطی ضدآب مخصوص استفاده در استخرها و محیط‌های آبی هستند. این نوع چراغ‌ها استاندارد عایق رطوبت داشته و در عین زیبایی از ایمنی بسیار بالایی نیز برخوردار هستند.

هر یک از این کاربردهایی که نام برده شد، نشان از انعطاف‌پذیری و تنوع روش کار لاین نوری در محیط‌ها و فضاهای مختلف دارند.

با انواع لاین نوری به همراه عکس آشنا شوید

تفاوت روش کار لاین نوری با روش کار چراغ‌های معمولی

چراغ خطی و چراغ معمولی (به عنوان مثال، لامپ‌های مهتابی یا فلورسنت یا لامپ‌های هالوژن) از تکنولوژی‌های مختلفی برای تولید نور استفاده می‌کنند. روش کار لاین نوری و تفاوت‌های مهم در مکانیسم کار چراغ خطی و چراغ معمولی را می‌توانیم در چند عنوان زیر مرور داشته باشیم.

روش کار لاین نوری (LED Linear Light)

به صورت خلاصه می ‌خواهیم روش کار لاین نوری یا مکانیسم آن را در چند عنوان بررسی کنیم.

 • نوع منبع نور

  چراغ خطی از تکنولوژی نور LED استفاده می‌کند. این نوع نور، ناشی از الکترولومینسانس نیمه‌هادی‌هاست که در یک تراشه LED (Light Emitting Diode) قرار دارند.
 • پروفیل لاین نوری از جنس آلومینیوم یا سیلیکون

  LED‌ها داخل پروفیل آلومینیوم مورد استفاده قرار می‌گیرند. پروفیل آلومینیوم نقش هیت سینک را برای LED ایفا می‌کند.

روش کار لاین نوری

 • مصرف بهینه برق

چراغ خطی معمولاً از نوع LED است که مصرف انرژی کمتری دارد نسبت به لامپ‌های معمولی. این ویژگی باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های برق می‌شود. مصرف برق در LED نسبت به چراغ‌های معمولی بین یک سوم و در برخی از موارد تا یک پنجم است.

 • طول عمر

  چراغ خطی LED دارای عمر طولانی‌تری است. نور LED معمولاً بیشتر از 50,000 ساعت عملکرد دارد که معمولاً بیشتر از زمان عمر لامپ‌های معمولی است.
 • کنترل رنگ

  چراغ خطی LED اغلب قابلیت تغییر رنگ دارد. این امکان به کاربر این اجازه را می‌دهد که رنگ نور را براساس نیازها یا انتظارات خود تنظیم کند.
 • استفاده از دیفیوزر برای کنترل خیرگی یا نیت

  هر منبع نور ممکن است مقداری خیرگی ایجاد کند که وجود دیفیوزر مناسب می‌تواند از میزان این خیرگی بکاهد به نحوی که شدت روشنایی نیز آسیب چندان و به مقدار زیادی کاهش نداشته باشد.

روش کار چراغ معمولی (لامپ‌های مهتابی یا فلورسنت یا هالوژن)

چراغ معمولی در منازل همه قرن‌ها در حال استفاده است. در ادامه در چند عنوان به صورت خلاصه مروری بر روش کار آن داشته باشیم.

 • نوع منبع نور

  چراغ‌های معمولی معمولاً از لامپ‌های فلورسنت، هالوژن، یا دیگر تکنولوژی‌ها استفاده می‌کنند. این نوع لامپ‌ها معمولاً بر پایه فیلامنت یا گازها کار می‌کنند.
 • تولید نور

  در لامپ‌های فلورسنت، نور توسط ایجاد پلاسمای الکتریکی در گازهای فلورسنت تولید می‌شود. در لامپ‌های هالوژن، از یک فیلامنت گرمازای هالوژنیوم استفاده می‌شود.
 • مصرف انرژی

  چراغ‌های معمولی معمولاً نسبت به چراغ‌های LED مصرف انرژی بیشتری دارند. این مصرف انرژی بیشتر ممکن است به دلیل تبدیل بیشتر انرژی به حرارت در فرآیند تولید نور باشد.
 • طول عمر

  عمر چراغ‌های معمولی کمتر از چراغ‌های LED است. لامپ‌های فلورسنت معمولاً دارای عمر متوسطی حدود 10,000 تا 15,000 ساعت هستند.
 • کنترل رنگ و تنوع آن

  برخی از چراغ‌های معمولی، به ویژه لامپ‌های فلورسنت، کنترل رنگ محدودتری دارند و نمی‌توانند به راحتی تغییر رنگ دهند.

بیشتر بخوانید: مزایا و معایب لاین نوری چیست؟

روش کار لاین نوری

نتیجه‌گیری روش کار لاین نوری

با این تفاوت‌هایی که در روش کار چراغ خطی مشاهده کردید، لاین نوری با چراغ LED به دلیل مزایایی همچون مصرف انرژی کمتر، عمر طولانی‌تر، و انعطاف‌پذیری در کنترل رنگ، به عنوان یک انتخاب مدرن و کارآمد در بسیاری از کاربردها شناخته می‌شود.

به طور کلی چراغ خطی با تکنولوژی LED از چراغ‌های معمولی مانند لامپ‌های فلورسنت یا هالوژن در بسیاری از جنبه‌ها بهتر است. این انواع چراغ با ویژگی‌های متعددی که به طور خاص در طراحی آن‌ها معنا دارد، از جمله مصرف انرژی کمتر، عمر طولانی‌تر و کنترل رنگ بهتر توجه کاربران را به خود جلب کرده‌اند.

نگاهی گذرا به مزایای روش کار لاین نوری

از نظر مصرف انرژی، چراغ خطی با تکنولوژی LED انرژی کمتری نیاز دارد که به صرفه‌جویی در هزینه‌های انرژی منجر می‌شود. همچنین، عمر بلندتر چراغ خطی به معنای کاهش هزینه‌های نگهداری و تعویض است. این چراغ‌ها همچنین از تنوع رنگ بیشتری برخوردار هستند که این امکان را به کاربر می‌دهد تا محیط‌ها را با نور متناسب با نیازها و ترجیحات تنظیم کند.

به طور کلی، چراغ خطی به عنوان یک راه حل نورپردازی مدرن و کارآمد، با تکنولوژی LED، باعث افزایش کارایی و کیفیت نوردهی می‌شود و در مقایسه با چراغ‌های معمولی، از لحاظ انرژی، عمر و انعطاف‌پذیری امتیاز بالاتری دارد. شما می‌توانید بهترین کیفیت پروفیل لاین نوری را از تولیدکننده معتبر در ایران تهیه نمایید.

می‌توانید مشاوره لازم در خصوص نورپردازی خانه خود را از شرکت سام آلومینیوم بخواهید. سام آلومینیوم، یکی از تولیدکنندگان پروفیل‌های عمومی و اختصاصی آلومینومی از جمله انواع پروفیل چراغ خطی است.

ارائه مشاوره و خدمات عالی در زمینه نصب و مونتاژ چراغ خطی در طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان‌های اداری، تجاری، مسکونی نیز از جمله خدمات این شرکت است. شما می‌توانید با انتخاب مناسب پروفیل چراغ خطی نمای زیبایی را به دکوراسیون داخلی محل کار یا سکونت خود بدهید.

برچسب‌ها

اشتراک‌ گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست‌های مرتبط

14 آذر 1402
لاین نوری سقف + عکس
7 آذر 1402
25 ایده برای نورپردازی خانه
3 آذر 1402
کاربرد لاین نوری در ترمووال + عکس
26 آبان 1402
روش کار لاین نوری + کاربرد آن‌ها در محیط‌های مختلف
12 آبان 1402
انواع نورپردازی در معماری داخلی + عکس
8 آبان 1402
اصول نورپردازی خانه + انواع منابع نور
4 آبان 1402
طرح لاین نوری کناف | 6 طرح مختلف
21 مهر 1402
انواع لاین نوری + عکس مدل‌های مختلف
14 مهر 1402
دستمزد نصب لاین نوری چقدر است؟ + عوامل موثر بر هزینه
24 شهریور 1402
اجزای لاین نوری چیست؟
9 شهریور 1402
ابعاد لاین نوری چقدر است؟
2 شهریور 1402
مزایا و معایب لاین نوری چیست؟
14 مرداد 1402
دیفیوزر چراغ خطی
1 مرداد 1402
اجرای لاین نوری کناف
25 تیر 1402
دکوراسیون داخلی شیک با چراغ خطی
24 تیر 1402
لاین نوری کنافی چگونه اجرا می شود؟
21 تیر 1402
چراغ خطی بهترین انتخاب روشنایی مدرن
15 تیر 1402
راهنمای جامع خرید لاین نوری و کاربردهای آن
14 تیر 1402
چراغ خطی ارزان را چگونه تهیه کنیم؟
13 تیر 1402
نحوه اجرای نورپردازی با لاین نوری