bg_image
ارسال شده توسط

محمودی

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

براکت ال ای دی یک نوع روشنایی است که از ماژول­‌های نوری برای تولید نور استفاده می‌کند. این نوع روشنایی معمولاً در سیستم‌های روشنایی محیطی، لوازم روشنایی منزل، صفحات نمایش LED، لوازم الکترونیکی و حتی در خودروها استفاده می‌شود. براکت LED همانند نورهای الکتریکی سنتی است، اما با مصرف انرژی کمتر و طول عمر بیشتر و البته نوری مطبوع تر.

مونتاژ براکت ال ای دی

براکت‌های LED معمولاً در انواع مختلفی طراحی شده‌اند، از جمله براکت‌هایی که می‌توانند به دیوارها، سقف‌ها، یا سایر سطوح نصب شوند. این براکت‌ها اغلب با استفاده از پیچ و مهره‌ها یا سیستم‌های قفلی مونتاژ می‌شوند. افراد مختلف، از جمله تکنسین‌های نورپردازی یا حتی افراد علاقه‌مند به کارهای دستی، ممکن است برای نصب این براکت‌ها اقدام کنند. اما مهمترین نکته در مونتاژ براکت‌های LED، رعایت دقیق دستورالعمل‌های نصب و ایمنی است تا نصب به ‌صورت صحیح و بدون خطر انجام شود.

اصول مونتاژ براکت

مونتاژ براکت‌های LED نیاز به رعایت اصولی دارد تا نصب به‌صورت صحیح و ایمن انجام شود. در ادامه، اصولی که باید در نظر گرفته شوند را توضیح می‌دهیم:

1- محل نصب ال ای دی بر روی براکت:

ابتدا باید محل مناسب برای نصب LED بر روی براکت ال ای دی را انتخاب کنید، باید از نزدیک شدن به حاشیه‌ها و سطوح غیرمسطح اجتناب کنید.

2- وزن مناسب براکت ال ای دی:

مطمئن شوید که براکت LED با وزن و اندازه مد نظر شما متناسب است. اگر براکت خیلی سنگین است باید نسبت به اصلاح پروفیل براکت ال ای دی اقدام نمایید. زیرا سنگین بودن براکت باعث می‌شود که هزینه بهای تمام شده پروفیل آلومینیوم که در براکت ال ای دی استفاده می‌شود بالا برود و به این ترتیب حاشیه سود کمتری خواهید داشت.

3- اندازه براکت ال ای دی:

باید توجه داشته باشید که اندازه براکت علاوه بر وزن، در ضریب حرارتی مؤثر است و می‌تواند در میزان نور ساطع شده کاملا تأثیر داشته باشد. اندازه به میزان نوری که از براکت ال ای دی ساطع می‌شود ارتباط مستقیم دارد یعنی هر چه براکت از اندازه و سطح مقطع بزرگ‌تری برخوردار باشد شما می‌توانید از ماژول‌ها و ال ای دی با توان مصرفی و نور بیشتر بهره ببرید.

4- سیم کشی برق:

قبل از شروع به نصب، از وجود خطوط برق و اتصالات آنها در محل نصب مطمئن شوید. اگر نیاز دارید، با یک تکنسین الکتریکی محلی همکاری کنید. تکنسین می‌تواند نکات جالبی را از نگاه نصب ارائه کند که شما در هنگام مونتاژ براکت ال ای دی می‌توانید آن موارد را رعایت کنید.

5- استفاده از ابزارهای مناسب برای مونتاژ:

برای مونتاژ، از ابزارهای مناسب استفاده کنید، از جمله پیچ گوشتی، فازمتر، دریل و مولتی‌متر. با مولتی‌متر می‌توانید اتصالات را بررسی کنید و البته در صورت نیاز سطح ولتاژ یا جریان را اندازه‌گیری نمایید.

6- راهنمایی تولید کننده:

همیشه دستورالعمل نصب را تهیه و آن را به عنوان تولیدکننده (مونتاژ کننده) در کنار محصولات خود قرار دهید. بدین ترتیب مصرف‌کننده می‌تواند آن را مطالعه کرده و به دقت بهترین بهره‌برداری را داشته باشد.

7- آزمایش و بررسی:

پس از نصب براکت LED، مطمئن شوید که به‌طور ایمن و به درستی کار می‌کند. قبل از اتصال به برق، بررسی کنید که همه اجزای نصب شده صحیح باشند.

8- احتیاط در نصب:

در هنگام نصب، دقت و احتیاط بیشتری داشته باشید تا از هرگونه آسیب به خود یا به دیگران جلوگیری کنید. 

نکته: اگر در نصب براکت LED شک دارید، بهتر است از کمک یک تکنسین متخصص استفاده کنید.

 

پروفیل براکت ال ای دی

پروفیل‌های براکت LED که با استفاده از آلومینیوم تولید می‌شوند، دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند که برای نصب و عملکرد بهتر براکت LED بسیار مهم هستند. این پروفیل‌ها به عنوان بخشی از سیستم‌های روشنایی باعث بهبود توزیع نور، خنک کردن LED‌ها و حفاظت آنها می‌شوند. در ادامه، توضیحاتی در مورد ویژگی‌های پروفیل‌ براکت ال ای دی ارائه می‌شود:

1- ساخته شده از آلومینیوم:

آلومینیوم به عنوان مواد اصلی در تولید پروفیل براکت LED استفاده می‌شود. آلومینیوم ویژگی‌هایی از جمله سبکی، مقاومت در برابر خوردگی، هدایت حرارت و مقاومت در برابر آتش دارد.

2- مدیریت حرارت:

طراحی آلومینیومی پروفیل‌های براکت LED اجازه تخلیه حرارت تولید شده توسط LED‌ها را می‌دهد. این باعث افزایش عمر و کارایی LED‌ها می‌شود.

3- حفاظت الکتریکی:

پروفیل‌های آلومینیومی براکت LED معمولاً دارای سیستم‌های حفاظتی هستند که از خطرات مرتبط با برق، مانند شوک الکتریکی و کوتاه‌ شدن مدارها جلوگیری می‌کنند.

4- نصب آسان:

طراحی پروفیل‌ براکت ال ای دی به نحوی است که نصب آن‌ها بر روی دیوارها، سقف‌ها یا سایر سطوح به سادگی امکان‌پذیر است. این پروفیل‌ها معمولاً دارای سیستم‌های مختلف نصب و اتصال هستند که کاربران را در نصب راهنمایی می‌کنند.

5- طراحی زیبا:

پروفیل‌ براکت LED اغلب دارای طراحی زیبا و مدرن است که به دکوراسیون داخلی یا خارجی محیط کمک می‌کند.

6- استفاده چندمنظوره:

این پروفیل‌ها معمولاً برای مونتاژ براکت‌های LED استفاده می‌شوند، اما ممکن است برای استفاده در سیستم‌های نورپردازی مختلف نیز مناسب باشند. همان طور که می‌توانید در مقالات متنوعی در همین سایت و در قسمت محصولات پروفیل‌های مختلف لاین نوری را مشاهده کنید. 

از طریق استفاده از پروفیل‌های براکت LED با آلومینیوم، می‌توانید عملکرد، ایمنی و استحکام نورپردازی خود را بهبود بخشیده و محیطی راحت و زیبا ایجاد کنید.

 

مشخصات آلومینیوم براکت ال ای دی

به صورت کلی برای انتخاب یک براکت LED با پروفیل آلومینیومی، مشخصات زیر را می‌توان در نظر گرفت:

1_ جنس آلومینیوم براکت ال ای دی:

براکت باید از آلومینیوم باکیفیت و مقاوم ساخته شده باشد که استحکام و طول عمر آن را تضمین کند.

2_ حرارت‌گیری برای ضریب حرارتی بهتر در براکت ال ای دی:

براکت باید دارای قابلیت خوبی برای گرفتن و انتقال حرارت تولید شده توسط LED‌ها باشد تا از گرمای زیاد و کاهش عمر LED‌ها جلوگیری کند.

3_ طراحی خنک‌کننده یا هیت سینک در براکت ال ای دی:

طراحی براکت باید به گونه‌ای باشد که به خنک‌ شدن LED‌ها کمک کند و حرارت را به طور مؤثر از بین ببرد. در این قسمت باید توجه داشته باشید که اگر وات مصرفی به صورت عادی برای خنک سازی کافی است نیازی به طراحی هیت سینک نیست.

4_ مقاومت در برابر آب و گرد و غبار:

براکت باید دارای مقاومت مناسب در برابر نفوذ آب و گرد و غبار باشد تا بتواند در شرایط مختلف آب و هوایی عمل کند. در این قسمت از کیفیت دیفیوزر و همچنین درپوش‌ها باید مطمئن شوید. در ادامه مشخصات دیفیوزر براکت ال ای دی را توضیح می‌دهیم تا بهتر و بیشتر با دیفیوزرها آشنا شوید.

5_ سادگی نصب:

براکت باید دارای طراحی و سیستم نصب ساده باشد که به کاربران امکان نصب آسان و بدون مشکل را بدهد. در قسمت اول که اصول مونتاژ بود گفته شد که مونتاژ و نصب می‌بایست چه مشخصاتی باید داشته باشد.

6_ سازگاری با LED‌ یا ماژول‌ها:

براکت باید با انواع مختلف LED‌ها سازگاری داشته باشد تا بتواند آن‌ها را به طور مطمئن نصب کنید. البته ماژول‌هایی برای این منظور ساخته شده است که می‌توانید از این ماژول‌ها نیز بهره بگیرید. مزیت ماژول‌ها نسبت به ال ای دی این است که دارای استقلال بیشتری است و نیازی به درایور ال ای دی نیست.

7_ ضد زنگ بودن براکت ال ای دی:

ضدزنگ بودن براکت بسیار مهم است، به خصوص اگر براکت در محیط‌های خارجی قرار گیرد یا در معرض رطوبت باشد.

8_ طول عمر:

براکت باید دارای طول عمر بالا و قابلیت اندازه‌گیری استاندارد باشد تا بتواند به مدت طولانی‌تری خدمت کند. باید توجه داشته باشیم که تجهیزات جدید نورپردازی با مهتابی و تجهیزات روشنایی سنتی مقایسه می‌شود و باید از این جهت نیز قابل دفاع باشند.

9_ طراحی زیبا:

ظاهر براکت نیز مهم است، چرا که براکت‌های با طراحی زیبا می‌توانند به دکوراسیون داخلی یا خارجی فضا کمک کنند. یکی از پارامترهای اصلی کسانی که نورپردازی جدید را انتخاب می‌کنند زیبایی طراحی براکت ال ای دی و یا پروفیل لاین نوری است.

10_ قابلیت انعطاف‌پذیری:

براکت باید امکان نصب در مکان‌ها و زوایای متفاوت را داشته باشد تا به نیازهای مختلف کاربران پاسخ دهد. 

با توجه به این مشخصات، انتخاب یک براکت LED با پروفیل آلومینیومی می‌تواند به بهبود عملکرد و طول عمر سیستم روشنایی شما کمک کند.

 

دیفیوزر براکت

دیفیوزر یکی از اجزای مهم در براکت‌های LED است که برای منتقل کردن نور به شکل یکنواخت و مطلوب استفاده می‌شود. در نتیجه، برای انتخاب یک دیفیوزر مناسب در براکت LED، مشخصات زیر باید مد نظر قرار گیرند:

1) مواد ساخت:

دیفیوزر باید از مواد شفاف و باکیفیت ساخته شده باشد که نور را به خوبی انتقال دهد. معمولاً از پلی کربنات یا پلی استیرن به عنوان مواد دیفیوزر استفاده می‌شود.

2) ضخامت:

ضخامت دیفیوزر نیز بسیار مهم است. ضخامت مناسب دیفیوزر باید به اندازه کافی باشد تا نور را به طور متساوی و بدون ایجاد نقاط تیره منتقل کند.

3) میزان نفوذ نور:

دیفیوزر باید نور را به طور متساوی و بدون افت شدید منتقل کند، بدون اینکه باعث ایجاد سایه یا نقاط تیره شود.

4) مقاومت در برابر حرارت:

در برخی موارد، دیفیوزر نزدیک به منابع حرارتی مثل LED‌ها قرار می‌گیرد، بنابراین باید از موادی که مقاومت خوبی در برابر حرارت داشته باشند ساخته شده باشد.

5) ضد UV:

در برخی براکت‌های LED برای استفاده خارجی، ممکن است دیفیوزر با تابش مستقیم نور خورشید روبرو شود. بنابراین دیفیوزر باید مقاومت خوبی در برابر تابش UV داشته باشد تا از کاهش کیفیت و رنگ‌بندی نور جلوگیری کند.

6) طراحی:

طراحی دیفیوزر باید به گونه‌ای باشد که نور را به طور یکنواخت و بدون ایجاد تغییرات ناخواسته منتقل کند و در عین حال ظاهری زیبا داشته باشد.

7) ابعاد و اندازه:

ابعاد دیفیوزر باید با ابعاد براکت LED همخوانی داشته باشد تا به درستی در آن جایگذاری شود و نور را به طور مناسب منتقل کند.

8) مقاومت در برابر ضربه:

دیفیوزر باید مقاومت مناسبی در برابر ضربه داشته باشد تا در معرض خطرات ناشی از ضربه و شکستگی قرار نگیرد. 

با توجه به این مشخصات، انتخاب یک دیفیوزر با کیفیت می‌تواند به بهبود عملکرد و ایجاد نور یکنواخت در براکت LED کمک کند.

جمع‌بندی براکت ال ای دی

1. براکت LED:

  • براکت‌های ال ای دی برای نصب و نگهداری ال ای دی‌ها به دیوار یا سقف استفاده می‌شوند.
  • این براکت‌ها از آلومینیوم ساخته می‌شوند و می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند.

2. اصول مونتاژ براکت ال ای دی:

  • مونتاژ براکت ال ای دی باید با دقت و با رعایت استانداردهای ایمنی انجام شود.
  • براکت با توجه به میزان نوری که باید ساطع کند برش خورده و با ماژول یا ال ای دی مونتاژ می شود.

3. پروفیل براکت ال ای دی:

پروفیل براکت ال ای دی به عنوان قسمت اساسی و خنک کننده براکت است که برای اتصال و نگهداری ال ای دی استفاده می‌شود.

4. دیفیوزر براکت ال ای دی:

  • دیفیوزر براکت ال ای دی برای محافظت از ال ای دی و منتشر کردن نور به شکل یکنواخت استفاده می‌شود.
  • دیفیوزر در برخی از مقاطع به صورت هلالی و مربعی است که در مقطع SB 21 چنین امکانی وجود دارد که هر دو انتخاب را داشته باشیم.

به صورت کلی براکت ال ای دی یکی از مقاطع پرمصرف در صنعت روشنایی است که در نورپردازی‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. براکت LED برای مصارف مختلفی مانند دکوراسیون داخلی و حتی محیط‌های مرطوب (در صورتی که استاندارهای IP66 رعایت گردد) مورد استفاده قرار می‌گیرد. مجموعه سام آلومینیوم به عنوان تولیدکننده انواع براکت و تمام قطعات و لوازم جانبی آن به عنوان یکی از بهترین تولیدکنندگان خدمات شایان توجهی را به مشتریان خود ارائه می‌کند. جهت مشاوره و راهنمایی کلیک کنید.

برچسب‌ها

اشتراک‌ گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست‌های مرتبط